دانشنامه فرزند

مکانیسم شیردهی
شیردهی

دانشنامه فرزند: هجوم استروژن و پروژسترونی که بدن شما در دوران بارداری با آن مواجه می شود باعث بزرگ شدن سینه های شما گاهی در اندازه حیرت انگیزی می شود. این بزرگی از اوایل بارداری شروع می شود. به همین دلیل یکی از اولین نشانه های بارداری التهاب سینه ها است. با پیشرفت بارداری مقدار کمی مایع سرم مانند از نوک پستان ها می چکد، ولی تولید جدی شیر تا قبل از به دنیا آمدن نوزاد آغاز نمی شود.

در طول اولین روزهای بعد از زایمان، پستان ها تنها مایعی زرد رنگ ترشح می کنند که به آغوز یا کلستروم معروف است و حاوی شیر زیادی نیست، ولی از پادتن ها و سلول های محافظ از جریان خون شما غنی است. این مواد تا زمانی که سیستم ایمنی بدن نوزاد کامل شود به کودک در مقابله با عفونت ها کمک می کند. به تدریج آغوز جای خود را به شیر می دهد.

نگران نباشید: اگر به نظر می رسد نوزاد شما در روزهای اول شیر زیادی نمی خورد نگران نشوید. احتمالا نوزاد تا روز سوم یا چهارم اشتهای زیادی ندارد و در روزهای اول به تمرین مکیدن نیاز دارد.

ساختمان پستان ساختمان پستان

هنگامی که نوزاد شروع به مکیدن پستان می کند به مغز علامت می دهد تا سینه ها شیر تولید کنند. در حدود سه یا چهار روز بعد از زایمان تولید شیر آغاز می شود. هنگامی که شیر وارد مجاری شود پستان ها از شیر پر می شوند. این پر شدن می تواند آن قدر زیاد باشد که پستان های تان مانند سنگ بشوند و گاهی اوقات بسیار ملتهب گردند. هنگامی که نوزاد به طور مرتب شروع به شیر خوردن کند و جریان شیر شروع شود پر شدن پستان ها دیگر زیاد شدید نیست. واکنش ورود شیر به مجاری هر بار که نوزاد شیر می خورد صورت می گیرد. پس از آنکه برای مدتی شیر دادید شاید متوجه شوید که تنها صدای گریه نوزاد یا احساس نوزادتان که در کنار شما آرام گرفته است می تواند موجب شروع این واکنش شود.

اساسا مادران شیرده در اواخر هفته اول بعد از زایمان، روزانه در حدود 600 میلی لیتر شیر تولید می کنند. این مقدار در اواخر هفته سوم تقریبا به 800 میلی لیتر می رسد و حداکثر مقدار آن 1.5 تا 2 لیتر است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شیردهی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 11 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...