دانشنامه فرزند

بارداری در زنان بالای 30 سال
مادر باردار

دانشنامه فرزند: از زمانی که تقریبا تمام زنان باردار در اوایل سنین 20 و بسیاری از آن ها در سنین نوجوانی بودند زمان طولانی گذشته است. اکنون تعداد بیشتری از زنان نه تنها تا اتمام تحصیلات خود از تشکیل خانواده سرباز می زنند بلکه حداقل برای تثبیت زندگی خود به یک دهه زمان نیاز دارند.

سن یائسگی

زمانی که به سن یائسگی می رسید و یا حتی چند سال زودتر، بدن شما دیگر تخمک های سالم برای باروری و تبدیل به نطفه تولید نمی کند. ولی امروزه به دلیل پیشرفت هایی که در فن آوری های مشارکتی در باروری صورت گرفته حتی زنانی که از سن یائسگی نیز گذشته باشند می توانند باردار شوند.

سن مراقبت برای مشکلات خاص

هر خانمی که در طول دوران بارداری خود حداقل 35 سال سن داشته باشد تحت عبارت پزشکی سن مادری بالا یا AMA قرار می گیرد. با بالا رفتن سن مادر میزان وقوع ناهنجاری های کروموزومی معینی افزایش می یابد و در سن 35 سالگی خطرات در حد قابل ملاحظه ای افزایش می یابند.

در 35 سالگی خطر داشتن ناهنجاری کروموزومی در جنین آن قدر زیاد است که با خطر سقط جنین پس از انجام آمنیوسنتز (در حدود 0.5 درصد) برابر است. به غیر از این افزایش در ناهنجاری های خاص کروموزومی نوزادانی که از زنان بالای 35 سال یا حتی بالای 40 سال متولد می شوند احتمالا مانند هر نوزاد دیگری سالم هستند. خود مادران نیز در معرض خطر بیش از حد متوسط برای بروز مسمومیت بارداری یا دیابت در دوران بارداری قرار می گیرند و احتمال نیاز به زایمان سزارین در آن ها افزایش می یابد، ولی این خطرات در حد فاحشی بالا نیست و در اکثر موارد هر مشکلی که حاصل شود جزیی است. به طور طبیعی تجربه یک خانم با سن بالا در دوران بارداری تا حد زیادی به وضعیت سلامتی کلی او بستگی دارد. اگر خانمی 48 یا حتی 50 سال سن داشته باشد ولی کاملا سالم باشد به احتمال زیاد موفقیت او رضایت بخش است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 29 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...