دانشنامه فرزند

زایمان طبیعی بعد از زایمان سزارین
بارداری مجدد

دانشنامه فرزند: در صورتی که قبلا سزارین شده و مجددا باردار شده اید، شاید در فکر باشید که آیا این بار می توانید زایمان طبیعی داشته باشید یا اینکه به سزارین مجدد نیاز دارید. پاسخ به این سوال تا اندازه ای به نوع سزارینی که در گذشته داشتید بستگی دارد.

پزشکان تصور می کردند بعد از اینکه خانمی زایمان سزارین داشت تمام نوزادان او باید به همین طریق به دنیا بیایند و مبادرت به زایمان طبیعی، پاره شدن رحم را از طریق زخم کهنه سزارین به خطر می اندازد، ولی مطالعات اخیر نشان می دهد احتمال چنین پارگی کمتر از نیم درصد است. 20 درصد مواقع خانم هایی که سزارین انجام داده بودند می توانند با موفقیت زایمان طبیعی داشته باشند البته موفقیت تا اندازه ای به علت سزارین انجام شده در بار اول بستگی می یابد. اگر سزارین به دلیل درشت بودن کودک و عدم تناسب با لگن مادر انجام شده باشد احتمال زایمان طبیعی در آینده به 50 تا 60 درصد کاهش می یابد.

مزیت اصلی زایمان طبیعی در صورت موفقیت، کوتاه بودن دوران نقاهت شما است، با این حال اگر درد بکشید و سپس با یک سزارین دیگر خاتمه یابد، میزان مشکلات بیشتر از زمانی خواهد بود که مستقیما بدون درد یک سزارین دیگر تکرار شود. یک مزیت دیگر زایمان طبیعی آن است که اغلب با درد بعد از زایمان کمتری در ارتباط است. سایر مزایای زایمان طبیعی شامل موارد زیر است:

 • میزان خطر کمتری از انواع عوارض مربوط به جراحی شکمی از جمله:
  • مشکلات بیهوشی
  • آسیب های سهوی به اندام های مجاور
  • عفونت
  • امکان لخته شدن خون ناشی از عدم تحرک به مدت طولانی
 • مدت اقامت کمتر در بیمارستان
 • نوزاد در صورتی که به طور طبیعی به دنیا بیاید ترشحات خود را به طور موثرتری تخلیه می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 16 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...