دانشنامه فرزند

جفت سر راهی
عوارض بارداری

دانشنامه فرزند: جفت سر راهی زمانی است که بخشی یا تمام جفت به طور کامل روی دهانه را بپوشاند. پزشکان به طور کلی در طی یک بررسی عادی سونوگرافی می توانند جفت سر راهی را تشخیص دهند، ولی گاهی خانم ها زمانی متوجه مشکل می شوند که خونریزی در اواخر سه ماهه دوم یا اوایل سه ماهه سوم شروع می شود.

جفت سر راهی در سه ماهه اول بارداری

در اوایل دوران بارداری، قرار گرفتن جفت در نزدیکی دهانه رحم یا حتی بخشی که آن را بپوشاند شایع است و معمولا خطری برای شما و فرزندتان به وجود نمی آورد. در حقیقت این وضعیت از هر پنج بارداری در یک مورد می تواند اتفاق بیفتد. در 95 درصد خانم ها جفت در حالی که رحم با جنین در حال رشد بزرگ می شود افزایش می یابد، که به همین خاطر دلیلی برای نگرانی از پوشاندن دهانه رحم توسط جفت در اوایل دوران بارداری وجود ندارد.

جفت سر راهی در سه ماهه دوم بارداری

جفت سر راهی حتی اگر تا اواخر سه ماهه دوم و اوایل سه ماهه سوم بارداری باقی بماند همچنان می تواند بی ضرر باشد. عمده ترین نگرانی در رابطه با جفت سر راهی خونریزی شدید است که ممکن است رخ دهد. البته بسیاری از خانم هایی که جفت سر راهی دارند در نهایت هرگز دچار خونریزی نمی شوند. اگر خونریزی به حد کافی شدید باشد ممکن است لازم شود کودک به دنیا بیاید. گاهی خونریزی به درد زودرس منجر می شود. در چنین موردی پزشک به متوقف کردن انقباضات اقدام می کند که اغلب خونریزی را بند می آورد.

جفت سر راهی در سه ماهه سوم بارداری

در صورتی که در سه ماهه سوم بارداری خود هستید و جفت سر راهی دارید شاید پزشک تان در نهایت مایل به انجام بررسی های سونوگرافی منظم برای وضعیت کنار رفتن جفت از سر راه باشد. همچنین ممکن است توصیه کند از مقاربت و انجام معاینات داخلی برای کاهش خطر خونریزی خودداری کنید. چنانچه جفت سر راهی تا هفته 36 باقی بماند پزشک به احتمال زیاد به انجام سزارین توصیه می کند، زیرا جنین بدون جدا شدن جفت که می تواند به خونریزی شدید منجر شود نمی تواند وارد مجرای زایمان شود.

جفت سر راهی

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 16 کاربر 4.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...