جنین

دانشنامه فرزند: جنینی که وزن تخمینی او بالای صدک 90 باشد ممکن است ماکروزومی (بزرگی جثه) داشته و از سن بارداری خود بزرگ تر باشد و این موضوع می تواند دلایل متعددی داشته باشد.

به طور طبیعی عمده ترین خطر برای مادر، زایمان بسیار مشکل است. اگر مادر زایمان طبیعی داشته باشد ممکن است دچار زخم بیشتری در مجرای زایمان شود و احتمال بیشتری برای نیاز به انجام سزارین دارد. نوزاد نیز ممکن است در معرض خطر آسیب دیدگی در حین خارج شدن باشد. آسیب دیدگی هنگام زایمان در زمانی که کودک درشت به صورت طبیعی به دنیا می آید احتمال بیشتری دارد ولی در حین زایمان سزارین نیز می تواند رخ دهد. آسیب دیدگی ناشی از زایمان شامل کشیدگی اعصاب بالای دست و گردن کودک می باشد که ناشی از گیر کردن شانه در طول زایمان است.

اگر پزشک چه بر اساس برآورد سونوگرافی از وزن جنین و چه با معاینه شکمی، تصور کند فرزندتان بیش از اندازه درشت است و استخوان های لگن تان برای کودک تنگ باشد در مورد راه های زایمان با شما مشورت خواهد کرد. از جمله دلایل بزرگی جثه جنین عبارت است از:

  • مادر در زایمان قبلی خود یک نوزاد درشت به دنیا آورده باشد.
  • مادر در دوران بارداری خود بیش از حد وزن اضافه کرده است.
  • مادر چاقی بیش از حد داشته باشد.
  • یکی از والدین یا هر دو بسیار درشت به دنیا آمده باشند.
  • دوران بارداری بیش از 40 هفته طول کشیده باشد.
  • دیابت مادر به درستی کنترل نشده است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان