دانشنامه فرزند

اندوه مرگ جنین
اندوه مرگ جنین

دانشنامه فرزند: ای کاش هر زوج بارداری می توانست در پایان، نوزادی سالم به دنیا بیاورد. اکثرا به همین صورت است، ولی همه کس چنین خوش اقبال نیستند. بنابراین مواقعی وجود دارد که زوج ها لازم است از آنچه در شرف وقوع است و نحوه واکنش در زمانی که اوضاع رو به راه نیست آگاه باشند.

به طور طبیعی هر زوجی احساس پیوند عاطفی عمیقی با فرزند متولد نشده خود دارند که از اوایل سه ماهه اول بارداری آغاز می شود. در نتیجه بسیاری از زوج ها بعد از مرگ جنین به همان اندازه ای اندوهگین می شوند که بعد از مرگ یکی از اعضای خانواده یا دوستی صمیمی متاثر می شوند. مرگ یک جنین کم اهمیت تر از مرگ یک کودک نیست. والدینی که به دلیل وجود یک ناهنجاری تصمیم به خاتمه بارداری می گیرند نیز دچار چنین اندوه شدیدی می شوند.

والدین هر دو باید به نیاز و حق خود برای اندوهگین شدن بعد از فقدان یک بارداری اذعان داشته باشند. واکنش عاطفی زمان می برد و به طور کلی مراحلی را پشت سر می گذارد که با شوک و انکار آغاز می شود و با خشم پیش می رود و سرانجام به پذیرش و توانایی به ادامه زندگی ختم می گردد. پس از سپری کردن مراحل اندوه و زمانی که احساس کردید از نظر جسمانی و عاطفی قوی شده اید آنگاه احتمالا برای شروع به اقدام مجدد آماده شده اید.

در برخی از زوج ها یک نفر سریع تر از دیگری از مرحله اندوه می گذرد. قبل از اقدام برای بارداری مجدد مطمئن شوید هر دو آماده اید. به خاطر داشته باشید یک بارداری موفق در حالی که لذت بخش است، ولی جایگزین مورد قبلی نمی شود. بنابراین فرایند اندوهگین شدن ضروری است. مطمئن باشید از دیدگاه پزشکی به جستجو برای علل احتمالی مرگ جنین پایان داده اید و برای بارداری بعد برنامه کار دارید. آگاه باشید بارداری بعدی شما تا حدی پر استرس خواهد بود و اینکه شما به توجه و شفقت بیشتری از سوی خانواده، دوستان و متخصصان مراقب نیاز دارید.

اگر دوران بارداری شما آن طور که امید داشتید نشد، اولین و قطعی ترین جایی که باید به دنبال حمایت باشید از طرف همسر شما است. اعضای خانواده، دوستان و روحانیون نیز می توانند بسیار موثر باشند. توصیه های تخصصی یا درمان از سوی یک روان درمان یا مددکار اجتماعی برای بسیاری از زوج ها می تواند مفید باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سلامت روحی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...