دانشنامه فرزند

جلوگیری از بارداری: روش پرهیز دوره ای
تخمک گذاری

دانشنامه فرزند: اگر پیش بینی و تعیین قبلی زمان تخمک گذاری امکان پذیر باشد پرهیز از مقاربت در روز تخمک گذاری و سه روز قبل و بعد از آن احتمال بارداری را کاهش می دهد. این روش برای کسانی که دوره عادت ماهیانه منظمی دارند موثرتر است.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله روش های جلوگیری از بارداری رجوع نمایید.

تعیین زمان تخمک گذاری

قبل از اینکه بتوانید روز تخمک گذاری خود را تخمین بزنید لازم است تاریخ ماهانه قاعدگی از سه ماه پیش را یادداشت کرده باشید. کسانی که قاعدگی نامرتب دارند و در حدود هشت روز عقب یا جلو می اندازند به هیچ وجه نمی توانند از این روش استفاده کنند. همچنین کسانی که زمان بین دو قاعدگی آن ها کمتر از 25 روز باشد اکثرا با عدم موفقیت رو به رو می شوند. بعد از زایمان و هنگام شیردهی نیز تا زمانی که حداقل سه دوره به طور مرتب قاعده نشده اید از این روش استفاده نکنید. برای محاسبه بازه تخمک گذاری خود می توانید از ماشین حساب تخمک گذاری دانشنامه فرزند استفاده کنید.

چرخه قاعدگی

پرهیز در روزهای معین

سه روز قبل و سه روز بعد از زمان تخمک گذاری به دلیل زنده ماندن اسپرم و تخمک احتمال بارداری وجود دارد و بهتر است در این روزها از نزدیکی خودداری شود. فواید این روش آن است که به هیچ گونه دارو یا وسیله ای نیاز ندارید و مورد قبول مذاهب مختلف می باشد. برخی از معایب این روش عبارتند از:

  • دوره نسبتا طولانی باید از نزدیکی خودداری کنید.
  • محاسبه دوره ای که امکان بارداری وجود دارد ممکن است قدری پیچیده باشد.
  • برای خانم هایی که قاعدگی کوتاه یا نامنظم دارند و در دوره بعد از زایمان قابل استفاده نمی باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «روابط» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 13 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...