دانشنامه فرزند

لقاح
بارداری در هفته دوم

دانشنامه فرزند: رشد و پیدایش نوزاد، چهل هفته به طول می انجامد. البته در تمام تقویم های بارداری، چهار هفته اول را هم که دوره تخمک گذاری تا دوره ی قاعدگی است، جز این دوران حساب می کنند. متخصصین، اولین روز آخرین دوره عادت ماهیانه را به عنوان اولین روز بارداری به حساب می آورند و از آن روز شروع به شمارش سن بارداری می کنند. به طور معمول اولین هفته حاملگی، از دو هفته قبل از این که اسپرم به داخل تخمک نفوذ کرده باشد، محاسبه می شود. در این مدت از نظر تئوری بچه ای وجود ندارد.

تغییرات فرزند شما

هنوز حدود یک هفته وقت لازم است تا متوجه شوید باردار هستید یا خیر. در هفته دوم، بدن شما در مرحله ی تخمک گذاری است و می توانید باردار شوید. این مرحله ای است که یکی از دو تخمدان، یک تخمک را در لوله رحم رها می سازد و تخمک در آن جا جهت لقاح به وسیله یک اسپرم منتظر می ماند. تنها یک اسپرم لازم است که تخمک شما را بارور سازد، اما در حین نزدیکی 100 الی 300 میلیون اسپرم رها می شوند. نوزاد شما نتیجه ی انتخاب تصادفی توسط تنها یکی از میلیون ها اسپرم است.

تخمک گذاری زنان حدود چهارده روز قبل از شروع قاعدگی بعدی انجام می گیرد و هر ماه یک تخمدان (تخمدان راست یا چپ)، تخمک را آزاد می کند. در زمان تخمک گذاری، تخمک تک سلولی به اندازه 0.13 میلی متر، از یک تخمدان آزاد و به طرف لوله های رحمی حرکت می کند، این درست زمانی است که لایه های رحمی جهت پذیرش تخمک بارور شده، آمادگی یافته و ضخیم تر و پر خون تر می گردند. ترشحات دهانه رحم در طی زمان تخمک گذاری رقیق تر گشته، به طوری که اسپرم به راحتی توانایی عبور از میان آن و ورود به محوطه رحم را پیدا می کند.

قابلیت باروری تخمک پس از زمان تخمک گذاری حدود دوازده تا بیست و چهار ساعت است و طول عمر اسپرم در داخل دستگاه تناسلی زن حدود سه تا چهار روز است. به جز در موارد بارداری چند قلویی، تنها یک اسپرم به پوشش خارجی تخمک رسوخ کرده و آن را بارور می سازد. به مجرد این که تخمک موقعیت تماس با اسپرم را از دست داد، پوشش خارجی اسپرم ضخیم تر شده و بقیه اسپرم ها نیز فروکش می کنند. پس از نفوذ اسپرم به تخمک، بدنه اسپرم از آن جدا شده و تنها سر اسپرم که حاوی مواد ژنتیکی است به تخمک می چسبد.

نکته: در صورتی که اسپرم حامل کروموزوم Y باشد، فرزند شما پسر و در صورتی که حامل کروموزوم X باشد، فرزند شما دختر می شود.

تغییرات بدن شما

رحم اندام عجیبی است. رحم مانند گلابی کوچکی است که در حدود 70 گرم وزن و 10 میلی لیتر حجم دارد. در زمان حاملگی رحم کشیده و بزرگ می شود. در پایان حاملگی وزن رحم به یک کیلو و حجم آن به چیزی در حدود 5 تا 10 لیتر می رسد.

نکته: اگر این اولین حاملگی شما نباشد، رحم می تواند بزرگ تر هم بشود.

اگر امیدوار هستید که این ماه باردار شوید، می توانید با حساب کردن روز تولد فرزند خود، قدری از این موضوع لذت ببرید. برای این کار لازم است که ابتدا از اولین روز آخرین دوره عادت ماهیانه خود سه ماه کم کرده و سپس یک سال به آن عدد اضافه کنید. این روشی است که اکثر پزشکان از آن استفاده می کنند. البته تاریخ هایی که به دست می آیند تقریبی هستند و از بین هر 20 نفر تنها یک نفر، درست در همان روز محاسبه شده، زایمان خواهد کرد. برای محاسبه سریع و آسان تر می توانید به تقویم بارداری سایت فرزند مراجعه نمایید. علاوه بر این باید دانست که تغییر تاریخ وضع حمل توسط پزشک در طی دوران بارداری، اتفاق غیر منتظره ای نیست و این تغییرات به طور معمول با محاسبه اندازه جنین و اطلاعات دیگر صورت می گیرد. در هر صورت باردار باشید یا خیر، با برنامه ریزی مناسب می توانید برای تعیین جنسیت جنین خود اقدام کنید.

برای ایجاد یک زندگی جدید، هر ماه رحم شما جداره ای از پوست و خون تشکیل می دهد که به «غشا داخلی رحم» معروف است. هم زمان در یکی از تخمدان ها یک تخمک به تکامل رسیده و در زمان مقرر آزاد می گردد و در صورت مهیا بودن شرایط، لقاح صورت می گیرد.

بعد از تخمک گذاری، تخمدان شما مقدار زیادی پروژسترون تولید خواهد کرد. هورمونی که رحم شما را آماده می کند تا از تخمک تازه بارور شده میزبانی کند؛ جایی که به مدت سی و هشت هفته یا بیشتر در آن جا زندگی خواهد کرد. تا هفته آینده سلول بارور شده شما بار ها تقسیم خواهد شد، تا یک جنین انسانی تولید کند.

باید ها

  • استفاده از حداقل 0.4 میلی گرم اسید فولیک در روز، می تواند خطر ابتلا به نقص مغزی و جمجمه ای (آنانسفالی) و نقص نخاعی (اسپینا بیفیدا) را در نوزاد شما کاهش دهد.

  • کاهش استرس می تواند باعث افزایش احتمال باروری شود، پس باید استرس های روزانه را کم کنید.

  • اگر تصمیم به باردار شدن گرفته اید، باید قبل از هر چیز در مورد آن به خوبی مطالعه کنید.

نباید ها

  • زمانی که تصمیم به بارداری گرفته اید و هم چنین در زمانی که باردارید، از نوشیدن الکل، استعمال مواد مخدر و کشیدن سیگار اجتناب نمایید.

  • در مورد دارو های تجویز شده و یا دارو های آزادی که مصرف می کنید، با پزشک خود مشورت کنید، تا مبادا مصرف آن ها به بارداری سالمی که خواستار آن می باشید، لطمه ای وارد کند.

  • اگر شما یا همسر تان برای درمان از گیاهان دارویی استفاده می کنید یا روش غذایی شما گیاه خواری است، شاید بهتر است که با مشورت پزشک خود آن ها را برای مدتی کنار بگذارید.

نکته: تحقیقات نشان داده است که برخی از گیاهان دارویی تاثیرات منفی ای روی اسپرم می گذارند.

بیشتر بدانید

در این مرحله هنوز هیچ گونه آزمایشی وجود ندارد که بگوید شما باردارید یا خیر، زیرا یک هفته دیگر زمان لازم است تا تخمک های شما نوعی ماده ی شیمیایی به نام هورمون بارداری یا hCG تولید کند. این ماده بعد از تولید شدن، از طریق آزمایش خون و اوره تشخیص داده می شود. این دو آزمایش موقعی قابل انجام است که شما حداقل در هفته چهارم بارداری باشید.

به محض این که بدن شما شروع به تشدید ساختن هورمون حاملگی کرد، باید انتظار داشته باشید که بیشتر از حد معمول خسته شوید. برای این که با خستگی مبارزه کنید، نیم ساعت زود تر به رختخواب بروید. چنان چه احساس سر درد دارید، از قرص های مسکن ادویل و تایلنول استفاده کنید که منجر به رقیق شدن ترشحات بعد از نزدیکی نیز می شود. رقیق شدن ترشحات عاملی است برای کمک به تخمک سازی، ولی حتماً در مورد مصرف این دارو ها با پزشک یا مامای خود مشورت کنید.

نکته: امروزه به دلیل بالا رفتن سن بارداری در خانم ها، احتمال چند قلو زایی نیز دو برابر شده است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه اول» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 388 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...