مبانی تغذیه کودک 6 تا 9 ماهگی

تغذیه کودک

دانشنامه فرزند: این سن زمان رشد سریع کودکان است. در این زمان خوب است فرزندتان را با انواع طعم های جدید علاوه بر طعم هایی که از قبل می شناسد آشنا کنید. از آنجا که همه چیز برای او جدید است از این تغییرات استقبال خواهد کرد. در این مرحله سنی، غذاهای جامد باید بخش ثابتی از رژیم غذایی کودک را تشکیل دهد.

صندلی پایه بلند

زمانی که کودک قادر شد سر و تنه خود را نگه دارد می توانید او را با صندلی پایه بلند آشنا کنید. اگر پشت او تکیه گاه داشته باشد احساس راحتی خواهد کرد و از اینکه در ارتفاع بالایی قرار دارد و می تواند ببیند که در اطرافش چه می گذرد لذت خواهد برد. جلو او را مهار کنید تا امکان افتادن وجود نداشته باشد. صندلی را از دیوار کنار بکشید و تکه ای پلاستیک روی زمین پهن کنید تا نظافت آسان تر شود. با دادن اسباب بازی های مورد علاقه اش کاری کنید که به نشستن در صندلی پایه بلند در حالی که پیشبند به تن دارد و یک سینی در مقابل اوست عادت کند. وقتی به او غذا می دهید یک قاشق پلاستیکی مخصوص کودکان دست خود کودک بدهید.

نخستین پس زدن ها

اگر در ابتدای غذا خوردن به این شکل جدید برای کودک عجیب جلوه کند ممکن است حتی غذا را پس بزند و هر بار که قاشق را به دهانش می برید سرش را کنار بکشد. از این پس زدن اولیه ناامید نشوید. با ملایمت کودک را تشویق کنید که به طور مستقل غذا بخورد هر چند همه جا کثیف شود. هماهنگی دست با چشم او به تدریج بهتر می شود و به زودی شروع به زدن قاشق به غذا و بردن آن به طرف دهان خواهد کرد.

شرکت در اوقات غذا خوردن

هر چند فرزند شما تازه خوردن غذاهای جامد را شروع کرده و تعداد وعده های غذایش بیشتر از اعضای بزرگسال خانواده است، اما هنگام صرف غذا او را کنار میز یا سفره غذا بیاورید تا با شما بر سر غذا همراه باشد. به این طریق می آموزد که غذا خوردن علاوه بر این که معده او را ارضا می کند امری اجتماعی و سرگرم کننده نیز هست. سعی کنید غذای او را نیز همراه با اوقات غذای خانواده برنامه ریزی کنید و تغییر دهید.

نوشیدنی در سر غذا

اکنون که کم کم غذای جامد جایگزین بخشی از رژیم فقط شیر فرزند شما در وعده های غذایی می شود لازم است شروع به نوشیدن آب برای رفع عطش کند. بهترین کار آن است که از آب جوشیده سرد شده استریل به جای آب لوله کشی نجوشیده استفاده کنید و از دادن آب میوه ها یا نوشیدنی های گیاهی قند دار خودداری کنید. نوشیدنی هایی که به آن ها شکر یا شیرین کننده های مصنوعی اضافه شده است برای کودکان در این سن مناسب نیستند.

نکته: به فرزندتان آب معدنی ندهید و از آن در پخت و پز استفاده نکنید، زیرا از نظر میکروب های موجود در آن مطمئن نیستید، مگر اینکه جوشانده شود و نیز ممکن است سدیم موجود در آن بیش از مقداری باشد که برای کودکان خردسال توصیه می شود.

از دادن چای یا قهوه نیز به کودک خودداری کنید، زیرا میزان جذب آهن را کم می کنند و تحریک کننده هستند. آب پرتقال رقیق شدن منبع خوبی برای ویتامین ث است و هر از گاهی می تواند به کودک داده شود. در این مرحله سنی باید کودک را با فنجان آشنا کنید. می توانید ابتدا از فنجان های دارای لوله نرم و انعطاف پذیر استفاده کرد و بعد از مدتی مثلا در حدود 8 تا 9 ماهگی فنجان هایی با لوله محکم تر و کوتاه تر را جایگزین نمایید. کودک بیشتر مایع مورد نیاز بدن خود را از شیری که می خورد و بخشی از آن را از پوره هایی که می خورد تامین می کند، اما می توانید یک فنجان آب بر سر غذا بگذارید که هر وقت خواست و هر مقدار خواست خودش بنوشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «غذای کمکی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 3.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان