دانشنامه فرزند

مبانی تغذیه کودک 9 تا 12 ماهگی
تغذیه کودک

دانشنامه فرزند: فرزند شما همچنان که به نخستین سالگرد تولد خود نزدیک می شود گستره وسیع تری از غذاها را تجربه می کند و کم کم از وابستگی به شیر به سمت غذاهای بزرگسالان کشیده می شود. حس استقلال رو به افزایش او به شکل تغییر تدریجی از خورنده ای غیر فعال به خورنده ای فعال نمود می یابد که از تلاش برای غذا خوردن مستقل لذت می برد.

برنامه غذایی کودک 9 تا 12 ماهه

در این سن فرزند شما در این مسیر قرار گرفته است که مانند بزرگسالان سه وعده در روز غذا بخورد و بنابراین ترکیبی از غذاهای نشاسته ای، پروتئین گیاهی یا حیوانی و میوه یا سبزیجات را دریافت می کند. کودک می تواند بافت های خشن تر غذاها را تحمل کند، به خصوص زمانی که دندان در می آورد و توانایی جویدن او بهتر می شود می تواند با دست غذا بخورد، بنابراین انرژی کودک را با دادن ساندویچ و خوراکی های سبک و سالم یا تکه های میوه بین وعده های غذا تقویت کنید. رژیم غذایی او اکنون می تواند شامل همه غذاهایی باشد که بقیه اعضای خانواده می خورند به جز تخم مرغ نیم پخته، آجیل، پنیر غیر پاستوریزه یا کم چربی و غذاهای کم چربی یا پر الیاف. در واقع تا جایی که به سهم غذای کودک نمک و ادویه نزنید بسیاری از انواع غذاها را همه اعضای خانواده می توانند بخورند.

شیر

همچنان که اشتهای فرزند شما برای غذاهای جامد افزایش می یابد احتمالا شیر کمتری می نوشد، اما هنوز به 400 میلی لیتر شیر مادر یا شیر خشک در هر روز نیاز دارد. اگر فرزند شما با شیشه شیر می خورد سعی کنید به تدریج استفاده از شیشه را کاهش دهید و ظرف هفته های آینده کلا آن را کنار بگذارید. می توانید بیشتر شیر کودک را در فنجان به او بدهید، اما یک بار شیر خوردن با شیشه را که به کودک آرامش می بخشد برای زمان خواب او نگه دارید.

بهداشت کودک 9 تا 12 ماه

زمانی که فرزند شما به 10 ماهگی می رسد فعالانه به کاوش محیط اطراف خود می پردازد و اغلب هر چیزی را که به دستش می رسد به دهان می گذارد تا بچشد. در این زمان استریل کردن قاشق غذای کودک بی معنی به نظر می رسد، با این حال تا یک سالگی باید شیشه ها، سر شیشه ها و سر فنجان های کودک را کاملا بشویید و استریل کنید. دست های کودک را نیز باید قبل و بعد از غذا خوردن بشویید. به خصوص اکنون که کودک احتمالا هم دست هایش را در غذا فرو می کند و هم غذاهای جامد را با دست می خورد شستن دست ها اهمیت دارد.

تشویق غذا خوردن مستقل

هر چه می گذرد فرزند شما کمتر نیاز به کمک در غذا خوردن دارد و شاید ترجیح دهد غذاهای نرم را خودش با قاشق بردارد و بخورد. اگر پوره ها بیشتر به خورد زمین و لباس ها می رود تا به دهان کودک روش دو قاشقی را امتحان کنید. به این صورت که یک قاشق را به او بدهید تا در دست داشته باشد و تلاش خودش را برای خوردن انجام دهد و یک قاشق هم خودتان در دست داشته باشید تا با آن گاهی غذا در دهانش بگذارید.

هر قدر اجازه دهید فرزندتان به تجربه و آزمایش بپردازد زودتر یاد خواهد گرفت خودش به تنهایی غذا بخورد. ممکن است ریخت و پاش کند، اما نباید مانع از تلاش او شوید و نباید نگران باشید که آداب غذا خوردن مودبانه را بلد نیست. کودک فورا متوجه هر گونه نگرانی از سوی شما می شود و خیلی زود صحنه غذا خوردن را تبدیل به میدان نبرد می کند. به او اجازه دهید با فرصت کافی و خیال راحت غذا را کاوش کند و به خوردن آن بپردازد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «غذای کمکی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...