دانشنامه فرزند

متعادل کردن رژیم غذایی متنوع
تغذیه کودک

دانشنامه فرزند: در حدود 12 ماهگی فرزند شما ممکن است خیلی تپل به نظر برسد اما وقتی سر پا ایستادن را یاد گرفت لاغرتر خواهد شد. وقتی کاملا متحرک شد نیاز به خوراک های سبک بین وعده های غذایی خواهد داشت تا انرژی او را تامین کند. تا جایی که می توانید او را تشویق کنید خوراک های سبک متنوعی را مانند میوه، نان و پنیر یا کیک خانگی مصرف کند، این خوراک ها بخش مفیدی از رژیم غذایی متنوع او خواهند بود.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله مبانی تغذیه کودک 12 تا 18 ماهگی رجوع نمایید.

برنامه غذایی کودک 12 تا 18 ماهه

هر چند در این مرحله سنی فرزند شما با سایر اعضای خانواده بر سر غذا خواهد نشست اما همه توصیه های غذایی که برای شما صادق است لزوما برای او مناسب نیست. کودکان خردسال نیازهای تغذیه ای متفاوتی دارند و نیاز به کالری کافی برای رشد عضلات، بافت ها و استخوان های شان دارند. به دلیل رشد بسیار سریع کودکان در دو سال اول زندگی چربی برای آن ها لازم است، زیرا متراکم ترین منبع انرژی است. اگر چربی کافی در رژیم غذایی کودک وجود نداشته باشد بدن برای کسب انرژی پروتئین خواهد سوزاند. چربی برای رشد و تکامل سالم مغز و دستگاه عصبی نیز لازم است.

اگر پزشک به شما توصیه نکرده باشد، به کودک خود محصولات غذایی کم چربی مانند شیر یک یا دو درصد چربی ندهید. در واقع کودک شما هنوز به حدود 400 میلی لیتر شیر در روز نیاز دارد، هر چند اکنون می توانید دیگر به او به جای شیر مادر یا شیر خشک، شیر کامل بدهید. رژیم غذایی پر الیاف نیز هنوز برای فرزند شما مناسب نیست. معده کودکان خردسال کوچک است. فیبر ماده ای پر حجم و کم کالری است که معده را پر می کند بدون اینکه نیاز کودک به کالری زیاد را تامین کند و حتی ممکن است جذب مواد غذایی ضروری را کند سازد.

حفظ شیر در رژیم غذایی

اگر فرزند شما با اکراه شیر می نوشد و نگران این هستید که 400 میلی لیتر شیر در روز به او نمی رسد به آسانی می توانید شیر را مخفیانه وارد رژیم غذایی او کنید. ماست معمولی یا خامه ای یا پنیر پاستوریزه را می توان به جای شیر مصرف کرد. شیر میوه ای، سیب زمینی له شده همراه با مقدار زیادی شیر یا ژله همراه با شیر تغلیظ شده برای این منظور مناسب است.

امتناع از خوردن سبزیجات

اغلب کودکان سرسختانه از خوردن سبزیجات امتناع می کنند. این امر ممکن است به دلیل طعم کاملا متمایز سبزیجات مانند طعم تند کلم بروکلی یا بافت نوع خاصی از سبزیجات باشد. اگر با این مشکل مواجه شدید می توانید میوه تازه به او بدهید که ویتامین نیز دارد و می توان با غذاهای شور و ترش نیز همراه کرد. در وعده های دیگر غذا، به تدریج مقداری از سبزیجاتی را که کودکان بیشتر دوست دارند مانند هویج، ذرت و سیب زمینی به غذا اضافه کنید. کودکان اغلب سبزیجات خام را به شکل پخته آن ها ترجیح می دهند، بنابراین می توانید تکه های هویج، کرفس یا خیار به او بدهید. راه دیگر آن است که سبزیجات را بین مواد دیگر غذا مانند سس ها مخفی کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...