دانشنامه فرزند

تشویق کودک به غذا خوردن
غذا خوردن دسته جمعی

دانشنامه فرزند: فرزند شما اکنون می تواند از یک رژیم غذایی کامل و متنوع بهره مند باشد و همراه کردن او با غذاهایی که سایر اعضای خانواده می خورند قاعدتا آسان تر خواهد بود.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله مبانی تغذیه کودک 12 تا 18 ماهگی رجوع نمایید.

غذا خوردن در جمع

کودکان خردسال مانند بزرگسالان ترجیح می دهند در جمع غذا بخورند. اگر فرزند شما قاشق و چنگالی در دست داشته باشد که بتواند از آن ها استفاده کند، در ارتفاع مناسبی نشانده شود و کسی باشد که با او غذا بخورد اوقات غذا خوردن موقعیتی لذت بخش برای او خواهد بود. هیجان غذا خوردن در محیط متفاوت یا با دیگر کودکان به او احساس ماجراجویی می دهد تا غذاهای جدید را امتحان کند.

وقتی شما و فرزندتان با دیگر افراد هستید ممکن است هر دو احساس آرامش بیشتری نسبت به غذایی که می خورید داشته باشید. وقتی با او تنها هستید، اگر به هر لقمه او نگاه کنید ناخودآگاه به فرزندتان فشار روانی وارد می شود. در نتیجه ممکن است صحنه غذا خوردن به میدان جنگ اعصاب بدل شود ممکن است هر دو شما فراموش کنید که غذا خوردن باید نوعی تفریح باشد.

غذا خوردن جمعی در منزل

غذا خوردن به صورت خانوادگی به کودک شما کمک می کند که هم به اوقات غذای منظم شما بپیوندد و هم بعضی از قوانین اساسی خانواده شما را درباره غذا خوردن جمعی یاد بگیرد. حتی اگر در طول هفته این امکان وجود ندارد که همه اعضای خانواده شما دور هم غذا بخورند، حتما وقتی او غذا می خورد کنار او بنشینید یا از خواهر یا برادر بزرگ تر یا دوست او بخواهید که با او غذا بخورد.

آشپزی برای خانواده

فرصت شما کوتاه تر از آن است که برای هر یک از اعضای خانواده غذای متفاوتی بپزید و از طرفی نیز بسیار آسان تر است که کودکان را از سن پایین که هنوز پیش داوری ها و ترجیحات مختلف در او ریشه نگرفته است به غذاهای جدید عادت دهید. ممکن است با صحبت کردن با او درباره شکل، طعم یا بافت غذا، یا با تزئین غذا به صورتی که خوشش می آید کودک را به غذا علاقه مند کنید. با این حال اگر از خوردن غذای جدید امتناع کرد بیش از حد نگران یا خشمگین نشوید و او را تهدید به ندادن دسر نکنید. در عوض سعی کنید دسر او دارای مواد مغذی کافی باشد تا خیال تان راحت باشد که رژیم غذایی او هنوز سالم هست، هر چند به شکل سنتی آن نباشد. به یاد داشته باشید که رژیم غذایی باید ظرف چند روز متوالی تا یک هفته سنجیده شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...