دانشنامه فرزند

محدود کردن غذاهای قندی
محدود کردن غذاهای قندی

دانشنامه فرزند: از آنجا که کودکان نوپا در معرض رژیم غذایی که هر روز متنوع تر می شود قرار دارند ممکن است به سرعت به غذاهای شیرین عادت کنند. چون کودکان غالبا عادات غذایی خود را از نزدیکان خود کسب می کنند، اگر می خواهید فرزندتان غذاهای قندی کمتری بخورد شاید لازم باشد خودتان رژیم غذایی منضبطی را رعایت کنید.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله مبانی تغذیه کودک 18 ماهگی تا 2 سالگی رجوع نمایید.

آسیب مواد قندی

چیزی که به دندان های کودک آسیب می رساند فقط مقدار قندی که می خورد نیست، بلکه تعداد دفعاتی که غذاهای قندی به دهان خود می گذارد نیز مهم است. هر بار که کودک غذاهای قند دار می خورد میکروب های موجود در پلاک های دندانی اسید هایی تولید می کنند که به مینای دندان حمله می کنند و می توانند موجب پوسیدگی دندان شوند. در نتیجه مصرف یکباره یک بسته شکلات برای دندان ها کمتر ضرر دارد تا اینکه در مدت زمان طولانی مصرف شود. همچنین بهتر است غذاهای قند دار را فقط همراه با وعده های غذای اصلی مصرف کنید، زیرا خوردن غذاهای دیگر به طور همزمان اسیدهای مذکور را رقیق می کند و آثار زیان بار قند را کاهش می دهد. به علاوه در اوقات غذاهای اصلی بزاق بیشتری در دهان وجود دارد که اسیدها را می شوید. خوردن پنیر در پایان غذا خوب است، زیرا به کاهش بزاق اسیدی کمک می کند.

شکلات به عنوان پاداش

اجازه ندهید شکلات و دسر مترادف با پاداش شود. به جای این گونه چیزها پاداش هایی مانند عکس برگردان، کتاب و مجله مصور به کودک بدهید. می توانید قانونی وضع کنید که شکلات فقط برای اوقات خاصی مثلا فقط آخر هفته ها باشد.

نوشیدنی های شیرین

حتی آب میوه خالص، فروکتوز (نوعی قند طبیعی) دارد که می تواند موجب پوسیدگی دندان شود بنابراین فقط در اوقات غذای اصلی آب میوه رقیق شده به کودک بدهید. این کار موجب افزایش جذب آهن از غذا نیز می شود. برچسب مواد غذایی را خوب بخوانید، گاهی یک آب میوه بسته بندی شده تا 30 گرم قند دارد. نوشابه های رژیمی نیز برای دندان ها کم ضررتر نمی باشند، زیرا اسیدهایی دارد که به مینای دندان حمله می کنند. دادن نوشیدنی شیرین به کودک در هنگام خواب اصلا کار صحیحی نیست، زیرا هنگام شب بزاق دهان اسیدها را نمی شوید و هر اثر خوبی که مسواک گذاشته باشد از بین می رود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...