دانشنامه فرزند

روش های جلوگیری از بارداری
روش های جلوگیری از بارداری

دانشنامه فرزند: وقتی هیچ روش جلوگیری از بارداری توسط زن و مردی که از نظر جنسی فعالند استفاده نمی شود حدود 90 درصد زنان در طی یک سال باردار خواهند شد. با اینکه بارداری های طبیعی در زایمان های بدون عارضه چندان ضرری برای خانم ها ندارند، ولی این بدان معنی نیست که اشخاص بدون کنترل اقدام به تولید مثل کنند. زنانی که از روش های جلوگیری از بارداری استفاده می کنند حداقل سالی یک بار باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند.

مقاربت منقطع یکی از قدیمی ترین و شایع ترین روش هایی است که برای جلوگیری از بارداری در دنیا به کار می رود. عده ای معتقد هستند که این روش احتمالا موجب مشکلات روانی می شود، ولی هنوز این موضوع ثابت نشده است. حدود 50 درصد مردان قادرند به موقع انزال خود را مهار کنند و از این روش استفاده نمایند.

شستشوی واژن پس از پایان نزدیکی روشی است که نسبتا زیاد مورد استفاده قرار می گیرد، ولی اثر چندانی در پیشگیری از بارداری ندارد.

تخمک گذاری

اگر پیش بینی و تعیین قبلی زمان تخمک گذاری امکان پذیر باشد پرهیز از مقاربت در روز تخمک گذاری و سه روز قبل و بعد از آن احتمال بارداری را کاهش می دهد. این روش برای کسانی که دوره عادت ماهیانه منظمی دارند موثرتر است.

قرص جلوگیری از بارداری

بهتر است استفاده از کلیه قرص های جلوگیری از بارداری برای اولین بار با تجویز پزشک صورت گیرد. قرص ها هیچ دخالتی در مقاربت ندارند و باعث تنظیم قاعدگی، کم شدن خون قاعدگی و از بین رفتن درد های دوره قاعدگی می شود. در بعضی موارد به تعادل هورمونی در بدن خانم ها کمک می کند و باعث بهبود شرایط جسمی و روحی در آن ها می گردد. در برخی از بیماری ها مانند کیست های فولیکولی تخمدان و غدد پستانی باعث بهبود بیماری می گردد.

ژل و کرم جلوگیری از بارداری

یک اپلیکاتور شفاف پلاستیکی، معمولا همراه هر لوله کرم یا ژل هست، که با پیچی بر روی لوله ای که سرپوش آن را برداشته اند سوار می شود. با فشار لوله، کرم به مقدار دلخواه وارد اپلیکاتور می شود. بعد می توانید اپلیکاتور را از لوله جدا کنید و یک ساعت قبل از مقاربت محتوی آن را در واژن بگذارید.

آمپول تزریقی مگسترون

این آمپول ها حاوی هورمون پروژسترون می باشند که در داخل عضله سرین و یا بازو تزریق می شوند و پس از تزریق به تدریج هورمون وارد جریان خون گشته و اثر ضد بارداری خود را اعمال می کند. نوع متداول این آمپول ها که در کشور ما استفاده می شوند هر 3 ماه یک بار و انواع دیگر آن 1 تا 2 ماه یا 6 ماه یک بار می بایست تزریق شوند.

کاندوم

کاندوم پوشش پلاستیکی است که توسط مرد استفاده می شود و از رسیدن اسپرم ها به رحم جلوگیری می کند. استفاده از کاندوم از انتقال بیماری های مقاربتی و عفونت ها پیشگیری می کند. کاندوم برای پیشگیری در ابتدای ازدواج مناسب است ولی باید توجه داشت که میزان اطمینان آن از قرص های خوراکی کمتر است.

آی یو دی

آی یو دی (IUD) وسیله ای است کوچک و پلاستیکی حاوی مس یا هورمون که در داخل رحم خانم ها گذاشته می شود. هر نوع آی یو دی مدت مصرف معینی دارد که بسته به نوع آن تا 8 سال از بارداری جلوگیری می کند.

وازکتومی

وازکتومی روشی است بسیار موثر و مطمئن که به منظور پیشگیری از بارداری به طور دائم استفاده می شود. معمولا این عمل در مطب یا در بیمارستان به وسیله جراح مجاری تناسلی یا جراح عمومی انجام می شود و معمولا در این عمل از بی حسی موضعی استفاده می شود. عمل وازکتومی 15 تا 20 دقیقه طول می کشد.

کلاهک یا دیافراگم

دیافراگم وسیله پلاستیکی که به شکل نعلبکی های کوچک است که لبه خارجی آن ها سفت می باشد. هر خانمی می تواند قبل از مقاربت آن را در واژن طوری قرار دهد که دهانه رحم را بپوشاند و در نتیجه مانع ورود اسپرم به داخل رحم می گردد.

نورپلانت

نورپلانت کاشتن یا قرار دادن کپسول های هورمون دار در زیر پوست بازو می باشد. هورمون داخل این کپسول ها به تدریج و به آهستگی آزاد و جذب بدن می گردد و مانع تخمک گذاری می شود. این هورمون همچنین ترشحات دهانه رحم را نیز برای جذب اسپرم ها و محیط داخل رحم را برای لانه گزینی نامساعد می کند.

هنگامی که به حد کافی و دلخواه فرزند داشته باشید و یا بارداری مجدد خطراتی به وجود می آورد و یا به علت بیماری (چاقی، ازدیاد فشار خون، عدم تحمل و عوارض روش های جلوگیری از بارداری) نتوانید از روش های معمولی جلوگیری از بارداری استفاده نمایید، می توانید عقیم سازی را انجام دهید. عقیم سازی به این معنی است که لوله های رحم را در دو طرف مسدود می نمایید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «روابط» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 11 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...