دانشنامه فرزند

مبانی تغذیه کودک 18 ماهگی تا 2 سالگی
تغذیه کودک

دانشنامه فرزند: زمانی که کودک تازه به راه افتاده است دوران رشد احساس فردیت او است. در این مرحله سنی فرزند شما به سطح بالاتری از هماهنگی جسمانی رسیده است و شخصیت و خلق و خوی مستقلی را هم به لحاظ لفظی و هم به لحاظ جسمانی از خود نشان می دهد. از آنجا که کودک نوپای شما تلاش در شکل دادن شخصیت خود دارد ممکن است مستلزم توجه مداوم و دقیق شما باشد.

برنامه تغذیه کودک 18 ماهه تا 2 ساله

همچنان که فرزند شما به دومین سالگرد تولد خود نزدیک می شود آهنگ رشد او کاهش قابل ملاحظه ای می یابد. در همین حال سطح فعالیت او رو به افزایش است، زیرا توانایی جسمانی بالاتر و احتمالا برنامه روزانه شلوغ تر و فعال تری دارد. در نتیجه فرزند شما دارای جسمی لاغرتر و فعال تر خواهد شد و بخش زیادی از «چربی بچگانه» خود را از دست می دهد. هر چند او به انرژی زیادی نیازمند است احتمالا غذاهای اصلی سبک و غذاهای سرپایی پر انرژی در بین آن ها بیشترین تناسب را با معده کوچک او خواهد داشت.

به یاد داشته باشید کودکان نوپا عادت ندارند طبق ساعت غذا بخورند و کاملا طبیعی است که بیشتر وقتی مایلند غذا بخورند که واقعا گرسنه باشند. در این سن به راحتی آنچه را می خواهند به زبان می آورند و بهتر است به او غذاهایی بدهید که به راحتی آماده می شود تا هر وقت گرسنه شد قبل از اینکه داد و فریاد او بلند شود سریعا غذا را به او برسانید.

محدود کردن غذاهای قندی

از آنجا که کودکان نوپا در معرض رژیم غذایی که هر روز متنوع تر می شود قرار دارند ممکن است به سرعت به غذاهای شیرین عادت کنند. چون کودکان غالبا عادات غذایی خود را از نزدیکان خود کسب می کنند، اگر می خواهید فرزندتان غذاهای قندی کمتری بخورد شاید لازم باشد خودتان رژیم غذایی منضبطی را رعایت کنید.

کودک بد غذا

امتناع از غذا خوردن یکی از نخستین راه هایی است که کودکان خردسال زور آزمایی می کنند و حس استقلال خواهی خود را به نمایش می گذارند. آن ها خیلی زود می فهمند که چقدر بازی دادن شما هنگام غذا آسان است. در واقع درگیری های هنگام غذا خوردن اغلب یکی از بدترین عوامل استرس زا برای آن هایی است که تازه پدر یا مادر شده اند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 10 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...