دانشنامه فرزند

مبانی تغذیه کودک 2 تا 3 سالگی
مشارکت کودکان در آشپزی

دانشنامه فرزند: کودکان در این مرحله سنی اغلب بسیار به غذای خود توجه دارند به خصوص وقتی غذا جلوه و رنگ و روی مهمانی داشته باشد. بعضی کودکان نیز دم دمی مزاج هستند و هر نوع غذایی را نمی خورند. فرزند شما هر نوع عادت غذایی که داشته باشد وقت زیادی را با شما در آشپزخانه می گذراند و از همراه بودن با شما در فعالیت های آشپزی لذت می برد.

برنامه غذایی کودک 2 تا 3 ساله

کودکان در این سن بسیار فعال اند و اغلب لاغر و باریک اندام به نظر می رسند. فرزند شما هنوز نیاز به غذا خوردن به مقدار کم، اما در تعداد وعده های زیاد دارد تا پاسخ گوی نیاز بالای او به انرژی باشد و حتی شاید گاهی نیاز به تامین سریع انرژی داشته باشد تا دچار خستگی یا بدخلقی نشود. قند و کربوهیدرات حاصل از منابع تصفیه شده مانند نوشابه های گازدار یا کیک شکلاتی به سرعت به گلوکز تجزیه می شود و به صورت محرکی فوری عمل می کند، اما میوه یا آب میوه منبع انرژی سالم تری است که ضمنا تاثیر فوری نیز دارد. غذاهای حاوی کربوهیدرات تصفیه شده مثل نان سبوس دار یا سیب زمینی یا شیرینی خانگی دیرتر به گلوکز تجزیه می شوند و در نتیجه منبع انرژی پایدارتری هستند.

مشارکت کودکان در آشپزی

با دخالت دادن فرزندتان در کارهای مربوط به آشپزی و آماده کردن غذا می توانید علاقه او را به غذا خوردن تشویق کنید. کودکان اغلب اگر در چیدن سفره، آماده کردن خمیر یا مخلوط کردن اجزای غذا کمک کنند احساس غرور زیادی می کنند و کارهایی که ممکن است از نظر بزرگ ترها خیلی عادی باشد برای آن ها جذابیت زیادی دارد، مانند اینکه تخم مرغ را به چند طریق می شود پخت یا وقتی مواد غذایی حرارت داده می شوند یا منجمد می شوند چگونه شکل، بافت و رنگ آن ها تغییر می کند، همه این ها تجربه های جدیدی برای کودک شماست. مشروط به اینکه او را از چاقوهای تیز و وسایل برقی دور نگه دارید، فعالیت های زیادی وجود دارد که او می تواند تحت نظارت شما انجام دهد، از شکستن تخم مرغ در کاسه گرفته تا درآوردن کیک به شکل های مختلف در قالب.

نشاندن کودک بر سر غذا

در سن 2 سالگی، فرزندتان می تواند با شما بر سر غذا بنشیند و تا حد زیادی همان چیزهایی را می خورد که بقیه اعضای خانواده می خورند. مهم است که حتی اگر کودک قبل از بقیه اعضای خانواده شام می خورد هنگام غذا خوردن در کنار او باشید. تنها گذاشتن او بر سر غذا حتی اگر در همان اتاق باشید حتما منجر به دردسر خواهد شد زیرا او خواهد جنگید تا توجه شما را جلب کند. سعی کنید او را تشویق کنید تا از غذا لذت ببرد. تا جای ممکن او را بر سر ناهار یا شام کنار خود بنشانید. لازم نیست همیشه غذاهای جالب درست کنید اما حتما فکر کنید که چطور می شود همان غذاهای روزمره را بدون زحمت زیاد برای کودک جالب تر کرد. فقط با چند دقیقه وقت می توان یک بشقاب غذای ساده را از نظر شکل و رنگ برای کودک جذاب کرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...