دانشنامه فرزند

مبانی تغذیه کودک 3 تا 5 سالگی
تغذیه کودک

دانشنامه فرزند: بزرگ ترین تغییر در زندگی فرزند شما در این مرحله از رشد و تکامل او احتمالا شروع کودکستان است. در این مرحله غذا خوردن باید حالت منظم تری پیدا کند. کودکان پیش دبستانی نیاز به صبحانه خوبی دارند که تا زمان ناهار هوشیار و سرحال بمانند. فرزند شما شروع به یادگیری مهارت های جدید کرده است و بهترین زمان برای آن است که عادات غذایی درست را برای او جا بیندازید، تنوع غذایی را تشویق کنید و او را در آشپزی دخالت دهید.

عادات غذایی مناسب

بین 3 تا 5 سالگی مهارت های دستی کودک شما بسیار افزایش می یابد و او می تواند بر همه مهارت های پایه غذا خوردن تسلط یابد. همچنین مجموعه دندان های شیری او کامل می شود. اگر شما میوه ها و سبزیجات تازه به نحوی انفعالی و پوزش خواهانه به کودک بدهید شروع به رد کردن آن ها خواهد کرد، بنابراین اگر بتوانید چنان کنید که این غذاهای تازه همان غذاهای خوش طعم و جذابی که واقعا هستند به نظر برسند فرزند شما در ذهن خود غذای سالم را با غذای بدمزه مترادف نخواهد دانست. قرص و شربت ویتامین جایگزین مناسبی برای میوه ها و سبزیجات تازه در رژیم غذایی کودک شما نیست.

صبحانه کامل

متخصصان تغذیه عموما اعتقاد دارند که صبحانه کافی برای فعالیت جسمانی و ذهنی لازم است. بسیاری از کودکان آخرین وعده غذای خود را در حدود 5 بعد از ظهر می خورند و ممکن است تا 7 صبح روز بعد چیزی نخورند. در این صورت 14 ساعت بدون غذا بوده اند و مغز آن ها نیاز به یک جهش مناسب برای برآورد نیازهای روزی که در پیش است خواهد داشت. بهترین غذا برای صبحانه، غلات کامل مانند برشتوک گندم است. راه دیگر آن است که نان برشته گندم کامل با تخم مرغ یا پنیر به او بدهید. به فرزندتان انواع میوه های تازه و خشک بدهید یا با شیر و غلات مخلوط کنید.

تغذیه در خارج از منزل

در اوایل سال چهارم زندگی و حتی شاید خیلی قبل از آن فرزند شما احتمالا تحت مراقبت یک پرستار قرار می گیرد یا به مهدکودک می رود. اگر در مهدکودک به او ناهار می دهند کنترل کنید که غذایش متعادل و مغذی باشد. اگر قرار است کودک از منزل ناهار ببرد سعی کنید غذاهای جالب و سالم انتخاب کنید. کودکان خردسال از اینکه غذا به شکل قسمت های کوچک باشد خوش شان می آید.

محیط گرم موجب رشد میکروب ها می شود، بنابراین ضروری است ناهاری که از منزل برده می شود سرد بماند به خصوص اگر دارای گوشت پخته باشد. کیسه ای که هوا داخل آن نرود همراه با کیسه یخ برای این منظور خوب است یا می توانید آب میوه پاکتی را منجمد کنید و بعد کنار ناهار کودک بگذارید تا سرد بماند.

گزارش گرفتن از مربی کودک

اگر متوجه شدید فرزند شما همیشه وقتی که از مهدکودک می آید بیش از حد گرسنه است از مربی یا مراقب او بخواهید که بر آنچه کودک می خورد نظارت کند و به شما گزارش دهد. کودکان معمولا بعد از مهدکودک گرسنه اند و این زمان شاید برای تشویق آن ها به خوردن غذاهای سالم سرپایی وقت مناسبی باشد. می توانید هنگام تحویل گرفتن فرزندتان از مهدکودک موز یا لقمه پنیر و گوجه همراه خود داشته باشید. خوردن شیرینی و شکلات را به کل ممنوع نکنید و خوردن آن ها را به مواقع خاص مانند پایان هفته ها موکول کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...