دانشنامه فرزند

تفاوت میان دختر و پسر
تفاوت میان دختر و پسر

دانشنامه فرزند: شما به عنوان والدین باید از نیازهای فردی فرزندان خود و نیز رابطه آن با تفاوت های جنسیتی آن ها آگاه باشید. در اینجا به تفاوت های شخصی می پردازیم که در بیشتر دخترها و پسرها مشاهده می شود اما نه برای همه، زیرا هر کودکی منحصر به فرد است.

رشد مغز

در دخترها نیمکره مغز (نیمکره زبان) سریع تر از پسرها رشد می کند، بنابراین خواندن و صحبت کردن دخترها معمولا بهتر است و نسبت به پسرها دامنه لغات وسیع تری دارند. پسرها منطقی تر و در حل مسائل و معماها موفق ترند. به فرزند خود کمک کنید تا متعادل رشد کند. پسرها را تشویق کنید با شما حرف بزنند و دخترها را تشویق کنید تا با اسباب بازی هایی بازی کنند که به کار کردن با دست نیاز دارند. وقتی فرزند پسر شما به مدرسه می رود ممکن است در نوشتن مشکل داشته باشد و دخترتان فکر می کند که ریاضی برایش سخت است. بیشتر مواقع این تفاوت ها برطرف می شوند، اما بهتر است از نیازهای مختلف فرزندان خود آگاه باشید.

کارکرد مغز

در دخترها احساس و زبان در ناحیه یکسانی از مغز عمل می کنند. برای بیشتر دخترها حرف زدن در مورد احساسات شان راحت است. در پسرها بخش هایی از مغز که در ارتباط با حرف زدن است از مناطقی که به احساسات مربوط است جدا می باشد. بنابراین یکی از سخت ترین سوالات برای پسرها این است که «چه احساسی داری؟». دخترها دوست دارند در مورد مردم و احساسات خود حرف بزنند در حالی که پسرها نیاز دارند در مورد اشیا و مشاغل حرف بزنند. به نظر می رسد پسرها از شش تا سیزده سالگی به مردانگی تغییر وضع می دهند و می خواهند بجنگند و گلاویز شوند و سر و صدا راه بیندازند. آن ها نیاز دارند تماس بیشتری با پدر داشته باشند و وقت بیشتری با او بگذرانند، برخلاف مادر که اغلب در سال های اول اهمیت بیشتری دارد.

واکنش متفاوت نسبت به استرس

تحقیقات نشان می دهد که میزان معینی استرس، یادگیری پسرها را افزایش می دهد اما همان میزان استرس در دخترها باعث کاهش یادگیری می شود. پسرها با دستیابی به اهداف و تمام کردن کارها خود را اثبات می کنند زیرا احساس توانمدی و تسلط دارند. دخترها با کیفیت روابط و نیاز به مشارکت و حمایت از دیگران خود را متمایز می کنند. متوجه باشید فرزند شما چگونه نسبت به فشارهای مدرسه واکنش نشان می دهد. اطمینان پیدا کنید که دخترتان در مورد نگرانی هایش حرف می زند و پسرتان به نحو مناسبی اعتراض می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 9 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...