دانشنامه فرزند

لانه گزینی
بارداری در هفته سوم

دانشنامه فرزند: جنین شما احتیاج دارد این هفته را با موفقیت بگذراند، در غیر این صورت او را در طول دوران قاعدگی از دست خواهید داد. به همین دلیل است که حاملگی تا چهار هفته اول به اثبات نمی رسد. در این مرحله، جنین هنوز توده ای از سلول های گرد است که در حال تقسیم شدن می باشد. تا آخر این هفته، آن ها از طریق لوله ی رحم به رحم منتقل خواهند شد و خود را به دیوار ه های ضخیم شده رحم متصل خواهند کرد. این مرحله تحت عنوان «لانه گزینی» شناخته می شود.

تغییرات فرزند شما

در طی دو هفته بعد از لقاح، سلولی که در آینده فرزند شما را تشکیل خواهد داد، با سرعت بالایی تکثیر یافته و به صورت توده ای با بیش از صد سلول دیده می شود. به دنبال این روند تکثیری، توده سلولی فوق شروع به حرکت در طول لوله رحمی کرده و خود را به محوطه رحم می رساند. این توده سلولی «بلاستوسیست» خوانده می شود و از نظر ظاهر، مانند یک تمشک کوچک است و به اندازه 0.1 میلی متر شبیه سر سوزن است. بلاستوسیست دارای دو لایه است، لایه اول که همان لایه خارجی است، به دنبال تکامل بیشتر، تبدیل به جفت شده و شروع به ترشح هورمون بارداری یا hCG می کند و لایه داخلی نیز در نهایت جنین شما را می سازد.

نکته: در طی چند ساعت اولیه بارداری، جنسیت، رنگ چشم و حتی جنس موی فرزند تان تعیین می شود!

بلاستوسیست ابتدا درون حفره رحمی شناور بوده و از طریق شیره هایی که از لایه های داخلی رحم ترشح می شود، تغذیه می کند. در اواخر هفته سوم، بلاستوسیست ماهیت تهاجمی پیدا کرده و به دیواره ضخیم شده رحم که جهت باروری به این صورت اختصاص یافته، به سختی وصل می شود. این مرحله، یعنی وصل بلاستوسیست به لایه رحمی، «لانه گزینی» نامیده می شود و به دنبال وقوع این حالت، باروری انجام می گیرد. هورمون بارداری به تخمدان های شما فرمان می دهد تا تخمک جدیدی آزاد نکنند و هم چنین موجب تحریک افزایش ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون می شود؛ تا از ریزش و خون ریزی جداره رحم جلوگیری کند. این هورمون، همان ماده ای است که تست بارداری شما را نیز مثبت می کند.

نکته: در پایان این هفته شما می توانید با استفاده از یکی از انواع تست های بارداری خانگی، بارداری خود را بررسی نمایید. اگر جواب آزمایش شما منفی شد، دو تا سه روز بعد، یک بار دیگر آزمایش را تکرار کنید.

مایع آمنیوتیک نیز شروع به جمع شدن در اطراف توده سلولی می کند و حفره پر از مایعی را به وجود می آورد، که بعد ها تبدیل به کیسه آب می شود. این مایع، در طول ماه های آینده در اطراف جنین قرار گرفته و از وی محافظت می کند. در این زمان، بلاستوسیست اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز خود را از طریق سیستم گردش خونی ابتدایی به دست می آورد، که به صورت تونل های میکروسکوپی وی را به عروق خونی دیواره رحم شما مرتبط می کند و از همین راه نیز مواد زاید را دفع می کند؛ چرا که ساختمان جفت، هنوز توانایی انجام تبادلات را پیدا نکرده و تکمیل ساختمان آن تا پایان هفته آینده طول می کشد.

نکات فنی: جفت ارگانی است که به طور مستقل در درون رحم مادر رشد می کند و وظیفه اش تغذیه جنین، رساندن اکسیژن و آنتی بادی های محافظ، و دفع مواد زاید تولید شده توسط جنین می باشد. شکل جفت به صورت یک بافت گرد و مدور بوده و از یک سطح به دیواره رحم و عروق خونی مادر متصل است و از سطح دیگر توسط بند ناف با جنین ارتباط برقرار می کند.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته سوم

در یک لحظه، اتفاق خارق العاده ای درون شما رخ داده است، البته شما این اتفاق را احساس نخواهید کرد. یک اسپرم دیواره خارجی تخمک را شکافته و به درون آن راه یافته، آن را بارور کرده است! چند روز بعد از لقاح، تخم بارور شده شروع به لانه گزینی در جداره داخل رحم کرده و به رشد خود ادامه می دهد. یک انسان در حال پدید آمدن است. شما هنوز نمی دانید یا این که مطمئن نیستید که باردار شده اید. تعداد کمی از زنان از باردار شدن خود باخبرند. به یاد داشته باشید که هنوز تاخیری در قاعدگی رخ نداده است. ممکن است در انتهای این هفته لکه بینی مختصری داشته باشید. بعضی از خانم ها فکر می کنند که شاید عادت ماهیانه شده اند، در برخی نیز خون ریزی بسیار مختصر است که شاید متوجه آن نشوند و در گروه اندکی نیز اصلا اتفاق نمی افتد. به هر حال این فقط چند لکه مختصر است که «لکه بینی لانه گزینی» نام دارد و ناشی از فرو رفتن تخم بارور شده در دیواره پر خون داخل رحم است، جایی که اگر لقاح اتفاق نمی افتاد، فرو ریخته و سبب خون ریزی قاعدگی در شما می شد. این روند احتمالا از هفته پیش آغاز شده، یعنی حدود شش روز بعد از بارور شدن تخمک، اما نمی توان در مورد زمان دقیق آن خیلی هم مطمئن بود.

باید ها

  • باید پس از مشورت با پزشک، به میزان توصیه شده اسید فولیک مصرف کنید تا از ایجاد مشکلات عصبی در جنین جلوگیری شود. زمانی که سلول های جنین روی یکدیگر پیچ می خورند، لوله عصبی جنین تشکیل می شود و وجود فولیک اسید در این زمان بسیار لازم است. این زمان بین بیست و پنج تا بیست و هشت روز بعد از شروع بارداری است.

  • باید پزشک خود را انتخاب نمایید. از آن جایی که مدت زمانی طول می کشد که یک متخصص زنان خوب پیدا کنید، به شما توصیه می کنیم از حالا به دنبال آن باشید. این دکتر، چه زن باشد چه مرد شما باید با او احساس راحتی کنید تا بتوانید مشکلات فیزیکی و احساسی خود را در طول سی و هفت هفته آینده با او مطرح کنید و او شما را راهنمایی کند.

  • این هفته، هم چنین زمان خوبی است که به دندانپزشک مراجعه کنید و مشکلات مربوط به دندان های تان را برطرف نمایید. هورمون هایی که در طول بارداری، در بدن تان تولید می شود ممکن است خطر ابتلا به لثه های ملتهب و ورم کرده را افزایش دهد، بنابراین تمیز کردن دندان ها بیشتر از معمول توصیه می شود. در صورت مراجعه به دندانپزشک حتماً بارداری خود را به پزشک اعلام نمایید.

نباید ها

به طور معمول رنگ کردن مو ها در زمان بارداری بدون اشکال است، ولی پیشنهاد می شود که در سه ماه اول، از رنگ کردن مو ها خودداری نمایید. از آرایشگر خود بخواهید که مو های تان را طوری رنگ نماید که تا سه ماه آینده نیازی به رنگ کردن مجدد نداشته باشید؛ یا این که، آن ها را های لایت کنید.

بیشتر بدانید

اگر قرار باشد که شما صاحب دو قلو شوید، در این هفته یک تخم به دو نیم تبدیل می شود یا دو تخم به طور مجزا بارور می شوند، که باعث تولد دوقلو های همانند یا متفاوت (همسان یا نا همسان) می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه اول» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 830 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...