دانشنامه فرزند

تقویت مهارت همدلی و همدردی در کودکان
ابراز احساسات در کودکان

دانشنامه فرزند: گاهی همدلی به طور طبیعی ایجاد می شود. روابط متقابل همدلانه، تفکر و اندیشه به همراه دارد و به فرزندتان می فهماند که شما حسی دارید که او هم باید در آن شرکت کند. در اینجا توصیه هایی برای تقویت توانایی های همدردی و همدلی در کودک تان ارائه می شود.

  • سوال هایی در مورد احساسات بپرسید. این کار می تواند به فرزندتان کمک کند تا در مورد احساسات خود و روشی که سایر افراد احساس می کنند فکر کند. مثلا اگر فرزند شما کابوس می بیند از او بپرسید که آن کابوس چه احساسی در او ایجاد کرده یا اگر حرف زشتی به دوستش گفته از او بخواهید در مورد اینکه از رفتارش چه احساسی دارد فکر کند.

  • احساسات را نام گذاری کنید. این کار احساس را تایید و به فرزند شما کمک می کند که دامنه لغات خود را برای ابراز احساسات توسعه دهد مانند گفتن چیزهایی شبیه «من ناراحتم که مادربزرگ مریض است» یا «وقتی گریه می کنی و نمی گویی چه اتفاقی افتاده من عصبانی می شوم». این ها به فرزندان می آموزد احساسات خود را با جملات مشخص ابراز کنند.

  • نشانه های غیر کلامی را تشخیص دهید. تشخیص کلام بدن، حالات چهره و لحن صدا مهم است. بنابراین به این موارد در فرزند خود توجه کنید. برای تمرین تلویزیون را با صدای بسته تماشا کنید و سعی کنید تنها از کلام بدن افراد حدس بزنید چه احساسی دارند. وقتی در فروشگاه یا زمین بازی هستید سعی کنید احساس مردم را حدس بزنید حتی هنگامی که نمی توانید بشنوید که چه می گویند.

  • احساسات را در وقت تفریح بگنجانید. عروسک ها را برای به نمایش درآوردن موقعیت ها به کار بگیرید، در مورد احساسات آواز بخوانید، تصاویر یا موقعیت هایی برای احساسات مختلف خلق کنید و به عبارات بیانگر احساسات در کتاب ها و مجلات اشاره کنید.

  • از صدای خود استفاده کنید. وقتی کتاب مورد علاقه فرزندتان را می خوانید سعی کنید احساسات مختلف مانند خستگی، خشم یا هیجان را تنها با صدای خود نشان دهید و ببینید فرزند شما می تواند حدس بزند کدام یک درست است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...