دانشنامه فرزند

هفته چهارم بارداری
بارداری در هفته چهارم

دانشنامه فرزند: در طول این هفته، جنین شما بزرگ تر از انتهای یک سوزن ته گرد است. در این هفته شما به طور رسمی وارد مرحله ای که «سه ماهه اول بارداری» نامیده می شود، شده اید. در این هفته باید قاعدگی شما آغاز می شد، که به دلیل بارداری، این قاعدگی برای شما رخ نمی دهد.

تغییرات فرزند شما

در این هفته سلول بارور شده به دو قسمت تقسیم می شود. نیمه اول جفت را تشکیل خواهد داد. جفت از بافت های مخصوص ساخته شده که رساننده ی غذا و اکسیژن به نوزاد شما در طول بارداری خواهد بود. در نیمه دیگر آن سلول هایی شروع به رشد می کنند که بدن جنین را تشکیل می دهند. در این هفته، توده متشکل از 100 سلول و یا بیشتر با نام بلاستوسیت شروع به شکل گیری، به صورت جنین انسان کرده و به صورت سه لایه که هر لایه بافت های مجزایی را ایجاد خواهند کرد، دیده می شود. لایه داخلی با نام اندودرم (endoderm) به دنبال تکامل های بعدی به ریه ها، کبد، دستگاه گوارشی و لوزالمعده تبدیل خواهد شد. لایه میانی با نام مزودرم (mesoderm) به سیستم اسکلتی، عضلات، کلیه ها، عروق خونی و قلب تبدیل شده و لایه خارجی با نام اکتودرم (ectoderm) به پوست، مو، عدسی های چشم، دندان ها و سیستم عصبی تبدیل خواهد شد. سلول های هر نوع از این بافت ها، به طرف لایه سازنده خود حرکت کرده و در آن ها جایگزین می شوند.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته چهارم

این هفته، هفته ای است که آزمایش خون و ادرار می تواند حاملگی شما را به اثبات برساند و علامت مثبتِ اشتباه، بروز نخواهد کرد. در این مرحله، آزمایش با ابزار های ساخته شده مخصوص تست خانگی، هنوز ممکن است جواب درستی ندهند. بنابراین شما حتماً باید برنامه ریزی برای آزمایش خون و ادرار داشته باشید تا بارداری شما را تایید کند.

نکته: اگر تست بارداری شما منفی است، در صورتی که بالای 35 سال سن دارید یا شش ماه است که برای باردار شدن تلاش می کنید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بررسی های لازم را جهت تشخیص احتمال ناباروری و علل آن در شما و همسر تان انجام دهد. بهتر است مقالات ناباروری سایت فرزند را نیز مطالعه فرمایید.

هنوز هیچ تغییراتی در بدن شما قابل رویت نیست، ولی شما باید از پزشک متخصص خود بخواهید که ویتامین های لازم را برای تان تجویز نماید. بدون انجام آزمایش، ممکن است احساسات متفاوتی را نسبت به گذشته داشته باشید و علامت هایی همانند علایم قبل از عادت ماهیانه را در این هفته تجربه کنید. این علایم عبارت اند از:

  • پستان های پر و حساس و گاهی نیز حالت ضربان دار همراه با سوزش مختصر در نوک و خود سینه ها

  • احساس پری در قسمت تحتانی شکم

  • نفخ

  • خستگی که گاهی همراه با غش، سر گیجه و ضعف است.

نکته: در این زمان اگر چه ممکن است وسوسه شوید که خبر خوب را به خانواده و دوستان خود بدهید، ولی بهتر است تا هفته دوازدهم صبر کنید که خطر سقط جنین از میان برداشته شود.

باید ها

  • تهوع حاملگی یا ویار ممکن است زود تر از آن چه که انتظار دارید به سراغ شما بیاید. می توانید چند بیسکویت خشک یا کراکر به همراه داشته باشید، آب نبات های لیمویی یا آنتی اسید های جویدنی بعد از هر حمله استفراغ، کمک کننده است. آدامس های طعم دار نعناع و زنجبیل خشک شده نیز به تغییر ذائقه شما کمک خواهد کرد. بهتر است تعدادی از مواد فوق را به همراه یک پاکت یا کیسه نایلون برای استفراغ و تعدادی دستمال خشک یا مرطوب برای پاک کردن دهان؛ در کیف، ماشین، میز کار یا هر جای دیگر داشته باشید. باید به اندازه کافی استراحت کنید. به میزان لازم آب بنوشید. قبل از این که گرسنه شوید، غذا بخورید.

نباید ها

  • اگر جز گروهی از خانم های حامله هستید که حالت تهوع دارید از خوردن غذا های چرب پرهیز کنید.
  • هر زمان که احساس کردید باردار هستید، سریعاً سیگار کشیدن را کنار بگذارید.

نکته: سیگار کشیدن شما، باعث کاهش رسیدن اکسیژن به فرزند تان و در نتیجه باعث کاهش سرعت رشد و کاهش سرعت افزایش وزن جنین می شود. علاوه بر این سیگار کشیدن می تواند باعث سقط جنین یا تولد زود هنگام و پیش از موعد شود.

بیشتر بدانید

در طی این هفته بعضی از مادران تمایل و یا انزجار شدیدی را نسبت به مصرف گونه ای از غذا های خاص پیدا می کنند. برخی نیز مزه فلز مانندی را در دهان شان حس می کنند، به طوری که این احساس وضعیت تغذیه آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد، از غذا های خاصی که ممکن است با مصرف شان مشکلاتی برای زنان باردار ایجاد شود می توان به چای، قهوه، الکل، چربی و ماهی سرخ کرده اشاره کرد.

نکته: در این زمان گاه برخی از زنان تمایل خاصی به خوردن مواد به خصوص مثل نشاسته، خاک رس، جوش شیرین، آرد و یا برفک یخچال پیدا می کنند. این حالت بیشتر ناشی از کمبود مواد غذایی، آهن و یا کمبود سایر املاح مثل کبالت است. امروزه این حالت به دلیل بهبود تغذیه، به ندرت دیده می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه اول» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 369 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...