دانشنامه فرزند

جلوگیری از بارداری: بستن لوله های رحمی

دانشنامه فرزند: هنگامی که به حد کافی و دلخواه فرزند داشته باشید و یا بارداری مجدد خطراتی به وجود می آورد و یا به علت بیماری (چاقی، ازدیاد فشار خون، عدم تحمل و عوارض روش های جلوگیری از بارداری) نتوانید از روش های معمولی جلوگیری از بارداری استفاده نمایید، می توانید عقیم سازی را انجام دهید. عقیم سازی به این معنی است که لوله های رحم را در دو طرف مسدود می نمایید.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله روش های جلوگیری از بارداری رجوع نمایید.

روش بستن لوله های رحمی

بستن لوله های در تمایلات جنسی و معمولا قاعدگی ماهانه تغییری به وجود نمی آورد، ولی کاملا باعث نازایی می شود زیرا در موقع تخمک گذاری، تخمک ها نمی توانند به طرف رحم بروند و بارداری به وجود بیاورند. روشی که معمولا برای بستن لوله ها به کار برده می شود به وسیله لاپاراسکوپ است بدین تربیت که با بی حسی موضعی یا عمومی، دستگاه تلسکوپ مانند کوچکی به نام لاپاراسکوپ را از راه پوست وارد شکم نموده و لوله ها را پیدا می کنند و آن ها را با جریان الکتریسیته کم می سوزانند یا قطع می نمایند یا حلقه ای پلاستیکی به دور آن قرار می دهند تا کاملا مسدود گردد.

روش دیگر عبارت است از عمل جراحی کوچک که پزشک متخصص شکاف بسیار کوچکی روی شکم می دهد و مستقیما در داخل شکم لوله ها را می بندد و در حدود 1.5 سانتی متر وسط هر دو لوله را قطع می نماید و انتهای آن ها را می دوزد یا می سوزاند.

نکته: عمل بستن لوله ها را نیز می توان از راه واژن انجام داد، همچنین پزشک می تواند به هنگام سزارین در صورتی که زن بخواهد و شرایط اجازه دهد لوله ها را ببندد.

بستن لوله های رحمی

بارداری پس از بستن لوله ها

بستن لوله ها سبب نازایی همیشگی خواهد شد. ترمیم لوله ها در خانم ها پس از بستن آن ها در صورت تمایل زوج امکان پذیر می باشد ولی جراحی نسبتا طولانی لازم دارد و در ضمن موفقیت آن نیز حتمی نیست. امروزه با روش های کمک باروری می توان تخم لقاح یافته در آزمایشگاه را به طور مستقیم در رحم کاشت و دیگر حتی احتیاج به باز کردن مجدد لوله ها هم نیست، ولی موفقیت این روش در هر بار محدود و هزینه آن هم زیاد است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «روابط» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...