دانشنامه فرزند

نمودار رشد کودک
رشد کودک

دانشنامه فرزند: نمودارهای رشد این امکان را به شما می دهند که رشد فرزند خود را ثبت کنید و آن را با محدوده رشد طبیعی مربوط به سن او مقایسه کنید. آهنگ رشد تا حدی از عوامل موروثی و تا حدی از وضعیت پزشکی کودک تاثیر می پذیرد. اگر هر یک از اندازه گیری ها در مورد فرزند شما در خارج از محدوده طبیعی قرار گرفت یا منحنی رشد غیر عادی بود به پزشک مراجعه کنید.

اندازه گیری ابعاد بدن کودک

اگر فرزند شما کوچک تر از آن است که بتوان با ترازوهای خانگی وزن او را به طور دقیق اندازه گرفت، او را با ترازوهای مخصوص نوزادان در مطب ها یا درمانگاه ها وزن کنید، اگر سن کودک بالاتر است و می خواهید او را با ترازو خانگی وزن کنید مطمئن شوید که ترازو دقیق است یا به تازگی تنظیم شده است. مقادیر اندازه گیری شده را همراه با تاریخ اندازه گیری بنویسید و نگه دارید.

برای اندازه گیری محیط سر، یک متر کاغذی یا پلاستیکی را به دور سر کودک در بزرگ ترین قسمت آن بپیچید. متر را از اواسط پیشانی و نیز برآمدگی پشت سر او بگذارید تا حداکثر محیط سر به دست آید.

برای اندازه گیری قد کودک از او بخواهید با پای برهنه کنار دیوار یا در بایستد، یک کتاب را در حالی که عطف آن روی دیوار قرار دارد مماس با سر فرزندتان نگه دارید و با مداد محل تلاقی قسمت تحتانی کتاب با دیوار را علامت بزنید. فاصله کف اتاق تا علامت را با یک متر فلزی با دقت اندازه بگیرید.

نحوه استفاده از نمودارها

برای استفاده از نمودارهای رشد ابتدا سن کودک خود را در پایین نمودار پیدا کنید و یک خط فرضی عمودی رسم کنید، محیط سر، قد یا وزن را نیز در سمت چپ نمودار پیدا کنید و یک خط افقی رسم کنید. در محل تقاطع دو خط عمودی و افقی مذکور نقطه ای رسم کنید. اندازه گیری را در فواصل منظم انجام دهید و خطی رسم کنید، نقطه های رسم شده را به هم وصل کنید. این خط همان منحنی رشد فرزند شما است. این نمودارها به شما نشان خواهد داد که رشد کودک شما در مقایسه با میانگین همه کودکان سن او چگونه است. میانگین مذکور همان خط صدک پنجاهم است. صدک به این معنا است که مثلا اگر پسر سه ماهه شما در صدک چهلم برای وزن قرار دارد، 40 درصد پسران سه ماهه همان وزن یا کمتر از فرزند شما را دارند و 60 درصد وزن بیشتری دارند.

اگر منحنی رشد کودک را به طور مرتب بررسی می کنید در صورت تغییر ناگهانی در صدک بهتر است به پزشک مراجعه نمایید، مثلا اگر فرزندتان همواره در صدک چهلم قرار داشت ولی به صدک 15 کاهش یافت پزشک به دنبال علت این تغییر خواهد گشت. تا جایی که هم قد و هم وزن به صورت متناسب با هم رشد کنند و افزایش وزن فقط اندکی کمتر از حد مورد انتظار باشد لازم نیست نگران شوید. کودکی که مادر یا پدرش کوتاه تر از حد میانگین است ممکن است به کندی رشد کند و کوچک تر از همسالانش باشد.

نمودار دور سر پسر 0 تا 18 ماه
نمودار دور سر دختر 0 تا 18 ماه
نمودار وزن پسر 3 تا 8 سال
نمودار قد پسر 2 تا 8 سال
نمودار وزن دختر 3 تا 8 سال
نمودار قد دختر 2 تا 8 سال
نمودار وزن دختر 0 تا 3 سال
نمودار قد دختر 0 تا 23 ماهگی
نمودار وزن پسر 0 تا 3 سال
نمودار قد پسر 0 تا 23 ماهگی

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 300 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

در حال بارگذاری ...