دانشنامه فرزند

هفته هفتم بارداری
بارداری در هفته هفتم

دانشنامه فرزند: آلبوم عکس می تواند خاطرات شیرین شما را برای همیشه ماندگار کند. این هفته از شکم تان یک عکس بگیرید و این کار را هر ماه ادامه دهید، در نهایت می توانید تغییرات خود و رشد فرزند تان را برای همیشه ثبت کنید. برای خود تان یک تقویم تهیه کنید و تمام چیزهایی را که در هفته های آینده به آن احتیاج خواهید داشت، در آن یادداشت کنید. سعی کنید کنترل همه چیز را در دست داشته باشید.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته هفتم

اندازه ی جنین در آخر این هفته 12.7 میلی متر می باشد. هر چند که فرزند شما در حدود ناخن انگشت شست شماست ولی مشخصات صورتش آشکار و در حال تکوین است و سرش شباهت بیشتری به سر اصلی انسان پیدا می کند. جوانه های اندام بدن کودک به سرعت رشد کرده، به طوری که دست ها و پا ها به صورت اشکال باله مانندی دیده می شوند و نیز تکه های کوچک بافتنی که به بازو و ساق پا تبدیل خواهند شد، مشخص هستند. مغز هم در حال رشد و نمو است و در اواخر این هفته ساختمان مغز و طناب نخاعی تقریبا کامل می شوند و جنین دارای دو لکه کوچک روی صورت به عنوان چشم هاست. جنین ممکن است دارای حرکات ناگهانی خفیف هم باشد. ریه های کودک تکامل خود را آغاز کرده، بند ناف و جفت رشد بیشتری داشته است. قلب دارای چهار حفره شده و ضربان آن با نیروی کافی باعث به جریان انداختن سلول های خون در شبکه پیچیده ای از عروق خونی می شود.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته هفتم

اگر شما تا این زمان هیچ گونه عارضه ی ناخوشایند بارداری را مانند درد پستان، تغییر در احساسات و عواطف، خستگی شدید و کوفتگی نداشتید، به احتمال زیاد در این هفته تجربه خواهید کرد. در این هفته ممکن است بر اثر ایستادن به مدت طولانی، احساس گیجی و یا غش به شما دست دهد، هم چنین به علت افزایش نیاز بدن به استراحت در این دوران و کاهش اشتها احساس خستگی زیادی ایجاد شود. این موارد همگی وابسته به طبیعت بارداری هستند و جای هیچ نوع نگرانی وجود ندارد، در صورت داشتن علایم بالا حتماً استراحت کافی داشته باشید. تهوع و یبوست از جمله مشکلاتی هستند که به علت وجود هورمون های بارداری ایجاد شده و در این هفته نیز برای شما ایجاد خواهند شد، یکی از تغییرات مهم داخلی در اعضای تناسلی شما، ضخیم شدن ترشحات دهانه رحم است. این ترشحات، دهانه رحم را مسدود می کنند و این وضعیت در طول دوران بارداری به منظور حفظ کودک از صدمات تا آخر دوران بارداری باقی می ماند.

نکته: به یاد داشته باشید پنهان کردن بارداری خود از همکاران و دوستان می تواند باعث فشار روانی گردد.

باید ها

  • باید در این زمان خواب خود را افزایش دهید.

  • باید انواع سالاد و سبزیجات را در برنامه غذایی خود بگنجانید. برای تغذیه هر چه بهتر در این دوران مراجعه به یک مشاور تغذیه می تواند برای شما مفید باشد.

نباید ها

  • از خوردن غذاهایی که از ارزش غذایی و سلامتی پایینی برخوردارند، خودداری کنید و غذا های سالم و سودمند را جایگزین آن ها کنید.

بیشتر بدانید

این هفته پزشک تان از شما سوالاتی درباره سابقه بارداری قبلی، امراض و عارضه های ژنتیکی خواهد پرسید، علاوه بر آن اطلاعاتی نظیر تاریخ تولد فرزند تان و جدول افزایش وزن تان در دوران بارداری به شما خواهد داد و نیز آزمایشاتی برای شما خواهد نوشت. این بهترین زمان است که هر سوالی که دارید بپرسید.
در این هفته آزمایش اولتراسوند یا سونوگرافی به شما تجویز خواهد شد. در این آزمایش با استفاده از امواج صوتی بالا در رحم، از جنین شما عکس گرفته خواهد شد.

نکات فنی: در سه ماهه اول، آزمایش های اولتراسوند از طریق مهبل صورت می گیرد، چون از این طریق تصاویر واضح تری دریافت می شود. یک میله سوزنی و بسیار باریک که تولید امواج صوتی می کند، به داخل مهبل فرستاده می شود و تصویر اولتراسوندی جنین بر روی صفحه تلویزیون قابل مشاهده می گردد. با این تصاویر اولتراسوندی می توان پی برد که آیا ضربان قلب جنین به اندازه ی کافی قوی است یا خیر.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه اول» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 381 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...