دانشنامه فرزند

آفتاب سوختگی
آفتاب سوختگی

دانشنامه فرزند: امروزه همه می دانند که نباید در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرند. ایده آل ترین حالت این است که کودکان زیر یک سال را به کلی دور از آفتاب نگه داریم چرا که پوست بسیار حساسی دارند، هر چند می دانیم که چنین چیزی همیشه امکان پذیر نیست.

پیشگیری از آفتاب سوختگی

برای جلوگیری از آفتاب سوختگی در کودک، کارهای زیر را انجام دهید:

  • به کودکان بالای 6 ماه کرم ضد آفتاب با حداقل اندیس 30 (SPF30) بزنید.
  • کرم ضد آفتاب را 20 دقیقه قبل از خروج از منزل به هر نقطه ای از بدن کودک که زیر آفتاب می ماند بزنید تا کرم جذب پوست شود. می توانید هر دو ساعت یک بار و پس از شنا کرم را تجدید کنید.
  • برای کودک کلاه آفتابی بخرید و به هر روش ممکن نگذارید از سرش بیفتد. بهترین کلاه، کلاهی است که لبه پهن دارد و روی صورت و پشت گردن او را می پوشاند.

نکته: به کودکان زیر 6 ماه کرم ضد آفتاب نزنید چرا که تقریبا همیشه دست شان داخل دهان شان است. از آنجا که زیاد هم فعال و پر تحرک نیستند به راحتی می توان آن ها را دور از تابش نور خورشید نگه داشت و یا لباس های بلند تن شان کرد.

درمان آفتاب سوختگی

در صورتی که کودک دچار آفتاب سوختگی شود پوست او قرمز و بر افروخته می شود و بسیار اذیت خواهد شد. برای تسکین ناراحتی اش می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • میزان مایعات مصرفی کودک را افزایش دهید تا از کم آبی بدنش جلوگیری شود.
  • او را به حمام سرد ببرید.
  • به کودک استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید.
  • روی محل سوختگی کرم یا لوسیونی بمالید که حاوی آلوئه ورا باشد. این ترکیب پوست را آرام کرده و وقتی تبخیر می شود حس خنکی می بخشد. کرم پوست معمولی به تن کودک نزنید چون باعث احتباس گرما در پوست شده و سوختگی را بدتر می کند.
  • کودک را کاملا از تابش خورشید دور نگه دارید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حوادث و صدمات» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...