دانشنامه فرزند

هفته هشتم بارداری
بارداری در هفته هشتم

دانشنامه فرزند: در این هفته چون تمام اعضای داخلی بدن کامل است، حالا می توان جنین را بچه خواند. او مرتب حرکت می کند و تغییر مکان می دهد ولی شما نمی توانید تا چند هفته دیگر این حرکات را حس کنید. باید بیشتر به مراقبت از خود بپردازید و اصول بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنید.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته هشتم

در این هفته فرزند شما در مقایسه با هفته ششم، چهار برابر شده است و اکنون بیش از 12.7 میلی متر طول دارد. دست ها و پا های او دیگر کمتر به پارو شباهت دارند. در این زمان شکل برجسته انگشتان دست و پایش مشهود است. استخوان های بازو ها و پا های جنین سخت تر و دراز تر می شوند و رشد مفصل ها هم در این هفته شروع می شود که با رشد آرنج، مچ دست و مچ پا همراه است. مشخصات صورت نیز بیشتر نمایان می شود و چشم ها توسط پوستی که در نهایت تبدیل به پلک ها خواهد شد پوشیده می شوند. چشم ها به خوبی قابل رویت هستند و دارای رنگ خواهند شد، ولی ساختمان آن ها هنوز کامل نشده است. گوش میانی که مسئول حفظ تعادل و شنوایی است، در اواخر این هفته تکامل می یابد. در طی هفت روز بعدی به دنبال اتصال پهلو های فک های بالا و پایین، جنین شروع به باز کردن دهان کرده و توانایی انجام عمل مکیدن و جویدن را پیدا می کند. کلیه اعضای اصلی داخلی بدن کودک در جای اصلی خود هستند، ولی تکامل آن ها هنوز ادامه دارد. رگ های خونی جنین را نیز به راحتی می توان از میان پوستی که از کاغذ طراحی نیز نازک تر است مشاهده کرد.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته هشتم

ممکن است در این هفته تغییراتی در اشتهای خود احساس کنید و گاهی خیلی پر اشتها شوید و گاهی غذا برای تان مشمئز کننده خواهد بود. گودی کمر تان کم کم شروع به پر شدن می کند، نوک پستان ها برآمده و بزرگ تر شده و پستان های تان نیز حساس تر و بزرگ تر می شوند. در این هفته با پوشیدن شلوار و دامن قبلی خود احساس تنگی در ناحیه کمر خواهید کرد.

نگران نباشید: ممکن است گاهی درد هایی در قسمت تحتانی شکم و پهلو ها احساس کنید. این درد ها طبیعی است و هیچ خطری برای شما و فرزند تان ندارد.

باید ها

  • در این زمان حجم خون شما افزایش می یابد، تا نیاز های کودک تان را برآورده سازد. با این افزایش حجم خون، نیاز بدن شما به آهن بیشتر می شود. مصرف ویتامین های روزانه به طور مرتب فراموش نشود تا آهن اضافی مورد نیاز را دریافت کرده و دچار کم خونی نشوید.

  • باید بین نه تا ده ساعت در شب بخوابید و این که در طول روز کمی استراحت کنید.

  • باید پس از دست زدن به گوشت خام، دست های خود را با آب و صابون بشویید.

نباید ها

  • در محیط هایی که کنترلی بر روی آن ها ندارید، وارد نشوید. مانند مکان های شلوغ که آدم ها به طور فشرده در کنار هم قرار گرفته اند.

  • رفتن به رستوران و یا منزل دوستان برای صرف غذا پیشنهاد نمی شود، چرا که در مهمانی ها کنترل چیز هایی که برای شما تهوع آور است را نخواهید داشت.

  • تنفس دود سیگار در شرایطی که شما در آن هستید، صلاح نیست.

  • از خوردن گوشت کامل پخته نشده جداً خودداری کنید، زیرا می توانند عفونت هایی را با خود به همراه داشته باشند.

بیشتر بدانید

در صورتی که دچار حالت تهوع می باشید، سیرابی می تواند برای شما مفید باشد. از سیرابی در سوپ جو یا آش به عنوان گوشت می توانید استفاده کنید.
کارشناسان بر این عقیده اند که شما مجبور نیستید بیشتر بخورید تا رشد و نمو نوزاد خود را تامین کنید. تنها چیزی که شما واقعا احتیاج دارید، این است که 300 کالری بیشتر از معمول در طی شبانه روز مصرف کنید. ترجیحا این 300 کالری بهتر است از غذا های مقوی تامین شود. 300 کالری معادل یک کیک کوچک تمشک و یا یک لیوان شیر است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه اول» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 446 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...