دانشنامه فرزند

واکنش مناسب به نیازهای احساسی نوجوانان
واکنش مناسب به نیازهای احساسی نوجوانان

دانشنامه فرزند: اغلب نوجوانان دوست دارند وقتی با شما حرف بزنند که شما مشغول تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه تان هستید، وقتی خسته به تخت می روید، وقتی آماده یک دوش آب گرم می شوید. از این فرصت ها برای گفت و گوهایی عمیق و مفید در اوقات نا به هنگام استقبال کنید. این دقایق شما را به فرزندتان پیوند می دهد و کمک می کند تا گفت و گویی همدلانه ایجاد کنید.

نوجوانان به اندازه بزرگسالان نیازهای احساسی دارند. اگر این نیازها به طور مناسب برآورده نشود والدین با مشکل مواجه می شوند. در اینجا راهکارهایی عرضه می شود که می توانید برای واکنش به نیازهای احساسی نوجوان تان به کار ببرید، ضمن اینکه رابطه خود را بیشتر کنید:

  • توجه خود را نشان دهید. علاقه خود را به دنیای نوجوان تان، چیزهایی که دوست دارد، موسیقی که گوش می دهد، چیزهایی که دوست ندارد، نگرانی ها و سرگرمی های او نشان دهید.

  • قدردانی کنید. وقتی کار درست یا سودمندی انجام می دهد به او توجه کنید.

  • نوجوان خود را قبول کنید. به او نشان دهید که دوستش دارید. حتی اگر تا حدودی دمدمی رفتار کند. به نوجوان تان فرصت دهید و از او توقع نداشته باشید همه چیز را همیشه درست انجام دهد.

  • نوجوان خود را تشویق کنید به او نشان دهید که باورش دارید، وقتی اوضاع دشوار می شود او را تقویت کنید.

  • مهر و محبت خود را نشان دهید. آن را به سادگی ادامه دهید، پشت او را صمیمانه نوازش کنید یا او را در آغوش بگیرید، یا موهای او را به هم بریزید. تاثیر شگفت انگیزی دارد.

  • به او احترام بگذارید. نظرات و عقاید او را در مورد راه حل مشکلات بپرسید.

  • او را آرام کنید. وقتی احساس بدبختی، عصبانیت یا نگرانی می کند، متوجه باشید. با هم گفت و گو کنید، فیلم تماشا کنید یا برای خوردن غذا بیرون بروید.

  • به نوجوان تان امنیت خاطر بدهید، این کار ضروری است. نوجوان شما نیاز دارد بداند که هر اتفاقی بیفتد شما به خاطر او آنجا هستید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «هشت سالگی» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...