دانشنامه فرزند

هفته نهم بارداری
بارداری در هفته نهم

دانشنامه فرزند: در این هفته ممکن است شما از لحاظ ظاهری باردار به نظر نرسید ولی شدیداً از لحاظ عاطفی و روحی متلاطم می شوید. سعی کنید نگرانی های خود را کنار بگذارید و با آرامش بیشتری با تغییرات پیش آمده در زندگی مواجه شوید. به کودک خود فکر کنید و با او صحبت کنید، قبل از خواب و بعد از بیدار شدن زمان مناسبی برای این کار است.

تغییرات فرزند شما

سونوگرافی سه بعدی در هفته نهم

جنین در این زمان تقریبا به اندازه یک زیتون سبز یا یک انگور است. این هفته اندام های تناسلی و گوارشی مانند لوزالمعده فرزند تان تکامل بیشتری می یابد. سر کودک از نظر ظاهری شروع به بلوغ بیشتر کرده و سر به طرف سینه خم خواهد شد. تکامل چشم ها کامل شده ولی هر چشم هنوز یک پلک غشایی دارد. بینی کودک نیز شروع به نمودار شدن می کند و انگشتان دست ها و پا ها بلند تر می شود. در طی این هفته، حفره مربوط به قفسه سینه کودک توسط یک دسته از عضلات، که در نهایت ساختمان عضله دیافراگم را خواهند ساخت، از حفره شکمی جدا می شود. نخاع در حال شکل گیری است و کودک حرکات ظریف عضلانی را مانند لگد زدن و جمع و باز کردن اندام ها از خود نشان می دهد، البته شما هنوز قادر به حس این حرکات نخواهید بود. به طور معمول در این هفته جنین، 25.4 میلی متر طول دارند و وزنش حدود 5 تا 10 گرم است.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته نهم

این هفته تغییرات پوستی را تحت تاثیر هورمون های بارداری مشاهده می کنید. به علت ازدیاد لایه چربی زیر پوستی، ممکن است چین و چروک های صورت تان کمتر دیده شده و پوست صورت نرم و کمی صورتی رنگ شود. لثه ها نیز به علت افزایش فشار خون و هورمون های بارداری نرم تر و شکننده تر می شود، ولی این مشکل که در هفته های قبل ایجاد شده، از این هفته به بعد کمی بهتر خواهد شد. ورزش های معمول مانند پیاده روی و شنا کردن را می توانید از این هفته شروع کنید، شنا برای محکم کردن عضلات شکم و لگن تان ورزش خوبی است. در این هفته میزان هورمون حاملگی به بالا ترین زمان خود می رسد. ترشحات مهبلی نیز کمی افزایش می یابد. پستان ها پر تر و حساس تر می شوند و به علت ازدیاد چربی پوست نیاز بیشتری به شستشوی مرتب مو ها است.

باید ها

  • اگر شما هنوز کار می کنید، بهتر است که حداقل یک نفر را در محل کار برای روزی که اداره را باید ترک کنید، آگاه کنید و برای زمانی که مشکل سلامتی برای تان پیش می آید، به کسی آمادگی بدهید.

نباید ها

  • در ارتباط با ورزش شنا، از شیرجه زدن و شنا کردن در اعماق، اجتناب ورزید.

  • نیر ها منبع بسیار خوبی از کلسیم می باشند. اما از خوردن هر نوع پنیری پرهیز نمایید. بعضی از انواع پنیر ها دارای باکتری خاصی می باشند که می توانند در خانم های باردار باعث ایجاد عفونتی به نام لیستریوسیس شوند. این عفونت ها می توانند از طریق هات داگ و غذا های آماده نیز منتقل شوند، پس بهتر است که از آن ها دوری نمایید یا این که پیش از مصرف به خوبی آن ها را گرم کنید.

  • استشمام بوی رنگ دیوار برای بلند مدت توصیه نمی شود.

بیشتر بدانید

در این هفته دو آزمایش مهم به شما توصیه خواهد شد. اولین آزمایش از پرده بیرونی جنین به عمل می آید. این آزمایش باید بین هفته نهم تا چهاردهم انجام پذیرد. در این آزمایش یک سوزن نازک به داخل شکم تزریق گشته و از سلول های پرده بیرونی جنین یک نمونه کوچک برداشته می شود تا اطمینان حاصل شود که کودک دچار نقص کروموزومی نیست. این آزمایش برای خانم های 35 سال به بالا اهمیت بیشتری پیدا می کند. احتمال ریسک در این آزمایش بالا می باشد، بنابراین ضروری است که شما کاملا آگاهانه درباره آن تصمیم بگیرید.
در این زمان احتمالا پی خواهید برد که کمتر مایلید بیرون بروید. شما بیشتر دوست دارید در خانه خودتان بمانید و کار ها را سر و سامان دهید و فرزند خود را از انرژی های منفی که دوست ندارید، مثل مردم پرخاشگر، دود سیگار و از هر نوع فشار های جانبی دیگر حفظ کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه اول» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 417 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...