دانشنامه فرزند

هفته یازدهم بارداری
بارداری در هفته یازدهم

دانشنامه فرزند: در این هفته ممکن است عوارض عجیبی را مشاهده نمایید. سعی کنید مطالعه خود را بیشتر کنید تا بدانید کدام عوارض طبیعی است و کدام یک ممکن است باعث مشکل شود. کار هایی که می خواهید انجام دهید، ابتدا از خود بپرسید که آیا انجام این کار ایمن است یا خطرناک می باشد؟

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته یازدهم

در اواخر این هفته کلیه اعضای حیاتی و داخلی بدن فرزند تان شکل گرفته و شروع به عمل می کند. از این هفته به بعد، این اعضا تنها از نظر اندازه به رشد شان ادامه می دهند. گوش ها به دنبال تکامل بعدی به تدریج به طرف گردن و اطراف سر حرکت می کنند. عروق خونی بند ناف به مقدار کافی افزایش یافته و احتیاجات غذایی کودک را برطرف می سازد. سر کودک هنوز هم نسبت به اندازه بدن او بزرگ است و اندام ها کاملا کوتاه و ظریف هستند. در این هفته دندان های فرزند شما شروع به رشد می کنند. صورت کودک شباهت بیشتری به صورت همیشگی انسانی پیدا کرده و گرد تر می شود. پشت سر کمی بر آمده می شود و چشم ها در وضعیت قرار گیری طبیعی شان قرار می گیرند. قلب کودک در طی این هفته به خوبی خون را به تمام قسمت های بدن می رساند. انگشتان از هم جدا می شوند و از نظر تکاملی کم کم کامل می گردد. رشد سریع کودک از این هفته تا هفته 20 بارداری آغاز شده است. در ارتباط با روده ها، قسمتی از آن ها هنوز کمی در داخل بند ناف بوده؛ علاوه بر این در کنار تکامل روده ها، حرکات مخصوص موجی شکل آن ها برای حرکت غذا در طول دستگاه گوارش آغاز می شود. البته هنوز هیچ ماده دفعی در طول روده حرکت نکرده، ولی در هفته های بعد سلول های مرده و مایع آمنیوتیک، موادی هستند که روده ها از خود عبور می دهند. اندازه جنین در این هفته بیش از 38 میلی متر و وزن او در حدود 8 گرم می باشد.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته یازدهم

رحم شما تمام محیط لگن را در بر می گیرد. میزان سوخت و ساز بدن شما بالا رفته و انرژی سریع تر مورد مصرف قرار می گیرد. حجم آب میان بافتی در اطراف بدن نیز افزایش یافته و به همین دلیل بیش از پیش احساس گرما کرده و به نوشیدن مایعات نیاز بیشتری دارید. در این هفته حالت تهوع در اکثر خانم ها شروع به کاهش کرده و میل به پروتئین و یا غذای مفصل زیاد می شود. بعضی از خانم ها حتی میل به غذا هایی پیدا می کنند که قبلا از آن ها متنفر بودند. مراقب رژیم غذایی صحیح و وضعیت بهداشت فردی خود باشید و ورزش های مناسب در این دوران را ادامه دهید. با انجام حرکات ورزشی در هوای آزاد می توانید از نور مفید خورشید و هوای تازه بهره مند شوید. پیاده روی در طی دوران بارداری بهترین ورزش است، اما اگر در دوران قبل از بارداری ورزش خاصی را دنبال می کردید می توانید در صورت علاقه در این دوران نیز به آن ادامه دهید و از آن لذت ببرید، ولی در طی انجام ورزش هر زمان که خسته شدید، بهتر است استراحت کنید.

دکتر را خبر کنید: اگر چیز های غیر عادی مانند یخ، خاک، گچ، حتی آهار لباس طلب کردید با دکتر خود تماس بگیرید. این میل و اشتها به عناصر غیر غذایی، نوعی ویار و یا پایکا نامیده می شود، که بعضی از خانم های باردار را تحت تاثیر قرار می دهد. پزشکان حدس می زنند این حالت، ممکن است علامت نارسایی غذایی باشد.

باید ها

  • جهت افزایش گردش جریان خون، سعی کنید به پهلو بخوابید. بالش ها و کوسن های مخصوصی وجود دارد که خوابیدن را برای شما راحت تر می کند.

نباید ها

  • از انجام ورزش های سخت و سنگین در این دوران پرهیز نمایید، به خصوص انجام ورزش هایی که احتمال وارد آمدن ضربه به شکم وجود دارد، مانند ورزش های اسب سواری و اسکی.

بیشتر بدانید

یک ریسمان محکم را در جا دکمه شلوار تان گره بزنید و سر دیگر آن را به دکمه شلوارتان وصل کنید. به این وسیله شما می توانید جای شلوارتان را گشاد کرده و راحت تر تنفس نمایید. یک پیراهن بلند هم بپوشید که روی شلوار تان را بپوشاند تا کسی متوجه نشود نمی توانید دکمه شلوار تان را ببندید یا زیپ آن را تا آخر بالا بکشید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه اول» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 394 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...