دانشنامه فرزند

هفته سیزدهم بارداری
بارداری در هفته سیزدهم

دانشنامه فرزند: شما سه ماهه اول بارداری را با موفقیت پشت سر گذاشته اید. احتمال سقط جنین شما کاهش یافته و حالت تهوع تان نیز به پایان می رسد. شکم شما به زودی در حدی بزرگ خواهد شد که پنهان کردنش برای شما دشوار می گردد. سوزش معده می تواند دردسر جدیدی برای تان باشد.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته سیزدهم

کنش و واکنش فرزند تان بیشتر شده و ممکن است به هر حرکت شما مثل خم و راست شدن، عکس العمل هم زمان نشان دهد و هم چنین احتمالا این هفته زمانی باشد که فرزند شما انگشت شست خود را بدون مکیدن در دهان می گذارد. برای تکمیل شدن ساختمان چشم ها، پلک ها به هم می چسبند و تا حدود ماه چهارم باز نخواهند شد. چشم ها در این هفته رنگ تند تری به خود می گیرند، مثل آبی، سبز و یا قهوه ای. بافت هایی که در آینده استخوان های کودک را تشکیل می دهند، به خصوص در اطراف سر و اندام ها و دنده ها، مشخص شده و قفسه سینه کمی قابلیت حرکت انجام حرکات تنفسی را به دست آورده و کودک شروع به بلع مقادیر بسیار کمی از مایع آمنیوتیک می کند. این مایع به صورت ادرار از بدن او دفع می گردد. از هفته سیزدهم بارداری به علت تکامل جفت، نیازی به هورمون های ساخته شده توسط تخمدان های شما برای حفظ بارداری نیست. هورمون های پروژسترون و استروژن نقش حیاتی در حفظ بارداری و تغییرات تکاملی فرزند دارند. در اواخر این هفته کودک حدود 78 میلی متر طول و 14 الی 20 گرم وزن دارد.

در اواخر این هفته بدن فرزند به خوبی شکل می گیرد، ولی اگر در این زمان متولد شود به علت عدم بلوغ کافی اعضای حیاتی بدن خود و ناتوانی در عملکرد طبیعی، قادر به ادامه حیات نخواهد بود. از این جهت بارداری شما 9 ماه به طول می انجامد که کودک بتواند در طول این مدت، وقت کافی برای بلوغ و رشد ارگان های حیاتی و رشد داشته باشد و بتواند توانایی سازش با زندگی را بدون وابستگی به شما به دست آورد.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته سیزدهم

سطح ماده ی hCG، استروژن و پروژسترون دوباره تغییر می کند و اکثر خانم ها حالت تهوع شان از بین خواهد رفت. اشتها و انرژی شما بیشتر می شود. گردش خون در بدن تان افزایش می یابد که ممکن است باعث عارضه هایی مانند زکام یا خون ریزی لثه شود. در این هفته ضخامت تقریبی رحم در حدود دوازده سانتی متر است و پزشک با لمس قسمت تحتانی شکم می تواند توده نرمی را که کمی از لگن خارج شده است لمس کند.

خطر ابتلا به سقط جنین دیگر بسیار کم است، ولی از این هفته به بعد احتمال ابتلا به بعضی از عفونت ها مثل سیفلیس، سرخجه و ... که قابلیت عبور از بند ناف و ورود به بدن جنین را دارند، وجود دارد. این عفونت ها می توانند صدمات مختلفی را به فرزند وارد سازند. پس بیشتر مراقب بهداشت فردی خود باشید.

نگران نباشید: در انتهای این هفته ممکن است در پایین قسمت مرکزی شکم، خط تیره ای به نام خط سیاه ایجاد گردد. با افزایش سن بارداری این خط تیره تر می شود و بعد از زایمان نیز محو خواهد شد.

باید ها

  • باید به اندازه کافی آب بنوشید.

نکته: بلند شدن از روی صندلی یک بار در هر ساعت و قدم زدن می تواند گرفتگی ران و مشکل ساق پا را که ناشی از اضافه وزن در حین بارداری است، برطرف کند.

نباید ها

  • از فعالیت های ورزشی یا هر حرکتی که احتیاج به بازدم شدید دارد، مانند بلند کردن وزنه یا اجسام سنگین خودداری کنید. زیرا این کار باعث افزایش فشار خون می شود و می تواند برای شما خطرناک باشد.

بیشتر بدانید

مصرف بیش از حد کافئین می تواند مشکل ساز شود و آب بیشتری از بدن را دفع کند و میزان کلسیم بدن را کاهش می دهد. کلسیم جز احتیاجات مهم برای فرزند شما می باشد، زیرا برای داشتن دندان ها و استخوان های قوی و سالم به این ماده احتیاج فراوان دارد. بر خلاف تصور، قهوه تنها منبع کافئین نمی باشد؛ بلکه در نوشابه، چای و شکلات نیز وجود دارد. پس به مقدار مصرف این گونه مواد توجه بیشتری داشته باشید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه اول» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 422 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...