دانشنامه فرزند

هفته چهاردهم بارداری
بارداری در هفته چهاردهم

دانشنامه فرزند: هفته چهاردهم علاوه بر آغاز سه ماهه دوم بارداری، مرحله اصلی رشد ارگان های کودک از نظر اندازه و عملکرد است. هورمون های کودک در این هفته با یکدیگر ترکیب شده و مراحل تکاملی را طی می کنند. این مرحله از بارداری به طور معمول دوره ای لذت بخش برای مادران می باشد.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته چهاردهم

در این هفته اندام های تناسلی فرزند شما رشد بیشتری پیدا می کند. در فرزندان دختر، تخمدان و در فرزندان پسر، پروستات رشد می کند. غده تیرویید در جنین، شروع به کار کرده و هم چنین یاد می گیرد که انگشت شست خود را بمکد. در ادامه رشد مو های فرزند در این هفته، وی دارای ابرو و مقدار کمی مو روی سر می شود. قلب با قدرت می تپد و صدای قلب به وسیله ابزار خاص، یعنی مانیتور الکتریکی شنیده می شود. ضربان قلب کودک هم اکنون تقریبا دو برابر ضربان قلب فرد بالغ است. در این هفته کل عضلات اصلی بدن کودک به تحریکات مغزی پاسخ می دهند. دست های کودک از مچ و آرنج به خوبی خم و راست می شوند. انگشتان دست ها نیز به خوبی جمع شده و به شکل مشت گره کرده در می آیند. سیستم عصبی از این هفته شروع به کار می کند. ساختمان جفت دیگر کامل شده و تغذیه کودک را به همراه تولید هورمون ها به عهده دارد. در این هفته نیز کودک با بلعیدن مایع آمنیوتیک کلیه هایش شروع به ساخت مقدار جزیی ادرار می کند، زیرا کودک مایع خورده شده را باید دفع کند. طول جنین 89 میلی متر می شود و وزنش به 42.5 گرم می رسد.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته چهاردهم

شما می توانید با قرار دادن پهنای دو انگشت دست بر روی استخوان لگن یعنی قسمت تحتانی شکم، نوک رحم خود را لمس کنید. در این زمان شما تغییراتی در پوست و رنگ چهره خود مشاهده خواهید کرد. رنگ پوست نوک پستان تیره تر می شود. اگر شما دارای مو های مشکی و پوست سفید هستید، ممکن است دچار عارضه ای به نام *کلوآسما* شوید. این پدیده هم چنین به نام «نقاب حاملگی» هم مشهور است. در این حالت محل هایی در پیشانی، گونه ها و چانه ممکن است رنگ تیره تری به خود بگیرند. ناخن های شما هم ممکن است که قوی تر و بلند تر شوند.

باید ها

  • تورم لثه در این زمان باعث عفونت دندان هایتان می شود، پس باید به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بیشتری بدهید.

  • باید برای شیر کم چرب در رژیم غذایی خود سهم بیشتری قرار دهید، تا ذخیره کلسیم مورد نیاز جنین برای رشد و پرورش استخوان هایش کافی باشد.

  • برای این که آب کافی در بدن داشته باشید، روزی هشت الی ده لیوان آب بنوشید. نوشیدن آب از جمع شدن مایعات در بدن که باعث پف کردن می شود، جلوگیری می کند.

نباید ها

  • در زمان مراجعه به دندان پزشک، از هر گونه عکسبرداری از دندان ها در این زمان خودداری کنید.

بیشتر بدانید

هم زمان با اضافه شدن وزن، ممکن است کمر درد و یا درد های مفصلی را تجربه کنید. رفتن به کلاس های یوگا که مخصوص خانم های باردار ترتیب داده می شوند می تواند کمک زیادی به شما نماید. پیاده روی هم در این زمان بسیار خوب بوده و پیشنهاد می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه دوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 349 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...