دانشنامه فرزند

هفته پانزدهم بارداری
بارداری در هفته پانزدهم

دانشنامه فرزند: سه ماهه دوم بارداری معمولا زمانی است که شما در طی آن احساس خلقت و قدرت کرده و شاید برای اولین بار تمایل به نزدیک شدن به زنان دیگر و صحبت با آن ها درباره مسایل شخصی را در خود حس می کنید. وسوسه شده اید بدانید فرزندان دختر است یا پسر؟ می توانید به سونوگرافی بروید ولی ممکن است وضعیت کودک که به حالت حلقه شدن قرار گرفته یا چرخیده باشد، شما را سر کار بگذارد! فرزند شما توانایی شنیدن را به دست آورده. پس آواز خواندن شما می تواند به او آرامش ببخشد.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته پانزدهم

این هفته، زمانی است که دست فرزند شما شکل می گیرد. موی سر برخی کودکان در این هفته شروع به رشد می کند و ضخیم می گردد و مژه ها و ابرو ظاهر می شوند. در برخی از کودکان نیز مو های کرک مانند در این هفته، تمام بدن شان را می پوشاند که به آن «جانوگ» گفته می شود. اسکلت جنین شروع به شکل گیری می کند. این کار با تشکیل تدریجی استخوان ها همراه بوده و رشد بیشتر ماهیچه ها را سبب می شود. سه استخوان مربوط به گوش میانی، جزو اولین استخوان هایی هستند که شروع به سخت تر شدن می کنند، به طوری که کودک علی رغم تکامل کافی مراکز شنوایی در مغز، قادر به شنیدن است. مایع آمنیوتیکی که اطراف کودک را فرا می گیرد، بهترین منبع انتقال دهنده اصوات به کودک بوده و او به وسیله آن می تواند صدای معده، ضربان قلب، و صدای شما را بشنود. در این هفته اندازه جنین تقریبا 10 سانتی متر و وزنش در حدود 70 گرم است.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته پانزدهم

در این هفته شما متوجه خواهید شد که نفس کشیدن برای شما سخت تر شده است. شما در این زمان در واقع برای دو نفر نفس می کشید. شما ممکن است مستعد گرفتن عفونت ها شوید و نیز در محل تناسلی خود بوی زننده و ترشحاتی داشته باشید که همراه با قرمزی و خارش باشد. همه این عوارض با آنتی بیوتیک و کرم های ضد قارچ قابل درمان است. به دنبال افزایش مقدار خون و اکسیژن جهت برآورده کردن احتیاجات شما و فرزند تان، قلب تان بزرگ تر می شود و بازده قلبی به منظور تطابق با این وضعیت ها در حدود 20 درصد افزایش می یابد.

باید ها

  • چنان چه مقدور باشد از آسانسور به جای پله استفاده کنید.

  • به علت نرم تر شدن عضلات و رباط های بدن احساس نیرو و راحتی بیشتر می کنید، این زمان مناسب ترین زمان برای انجام حرکات ورزشی و تمرینات مناسب است، شما با انجام این حرکات می توانید وضعیت جسمانی و روحی خود را بیش از پیش بهتر سازید.

  • همیشه در مواقع ضروری از کمک دیگران استفاده کرده و بدانید این کار شما آن ها را خوشحال می سازد.

نباید ها

  • در طی این دوره با داشتن احساس انرژی زایی ممکن است تمایل به انجام کار های روزانه داشته باشید، با داشتن چنین روحیه ای بدانید که این احساس در ارتباط با حفظ سلامتی شما زیاد با اهمیت نیست و شما باید در طول روز تنها کار های سبک و آسان را انجام داده، از ایستادن به مدت طولانی که زمینه ساز واریس ورید ها می شود خودداری کنید و بیاموزید که بعد از ایستادن طولانی مدت زمانی را دراز کشیده و پا های خود را بالا تر از سطح قلب قرار دهید، به جای خم کردن کمر سعی کنید چمباتمه زده و یا زانو های خود را خم کنید، زیرا خم و راست کردن کمر در این دوران باعث کشش عضلات پشت و کمر می شود.

بیشتر بدانید

از این هفته به بعد با افزایش وزن تان نیاز به پوشیدن لباس های گشاد تر و راحت تری پیدا می کنید. هیجان انگیز ترین زمان در طی این سه ماهه مربوط به اولین لگد زدن های کودک است، به طوری که این وضعیت باعث احساس نزدیکی بیشتر میان شما و کودک داخل رحم تان شده و در واقع اولین علامت واقعی را، از بودن شخصی جدا از شما در داخل بدن تان نشان می دهد.

بستگی به سن و سابقه پزشکی شما، پزشک تان ممکن است آزمایش های پیش از زایمانی برای شما تجویز کند. متداول ترین این آزمایش ها آمنیوسنتز می باشد. در این آزمایش، پزشک با وارد کردن یک سوزن بلند و باریک در کیسه آمنیوتیک کمی مایع بیرون می کشد. این آزمایش می تواند تعدادی از اختلالات ژنتیکی یا کروموزومی را مانند سندرم داون کشف کند.

نکته: استراحت همراه با تمرین های تنفسی، هر نوع نگرانی و تنگی نفس را برطرف می کند و حتی دلواپسی شما را نسبت به آزمایش ها از بین می برد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه دوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 308 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...