دانشنامه فرزند

هفته شانزدهم بارداری
بارداری در هفته شانزدهم

دانشنامه فرزند: به احتمال زیاد اکنون جنسیت فرزند خود را می دانید، پس بهتر است تا بیش از این وزن تان افزایش پیدا نکرده، به فکر آماده کردن اتاق و خرید سیسمونی برای کودک تان باشید. اما زیاد هم خود را خسته نکنید. کمک گرفتن از خانواده و دوستان را فراموش نکنید.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته شانزدهم

سر کودک در مقایسه با اندازه بدن هنوز کاملا بزرگ است. در این هفته، صورت کودک با داشتن چانه ای کوچک و دهانی پهن شباهت بیشتری به صورت انسان پیدا می کند. موی کرکی نازکی بر روی تمام اعضای خارجی بدن ایجاد می شود که خاصیت این مو ها نگه داشتن بدن کودک در دمای مناسب است. بیشتر این مو ها قبل از تولد می ریزند. دیافراگم یا پرده شکم فرزند شما هم اکنون رشد کرده و ممکن است شروع به آروغ زدن کند، به همین دلیل ممکن است به نظر تان برسد کودک بالا و پایین شود. جنین حدود 11.5 سانتی متر طول دارد و وزنش تقریبا 90 گرم است. حالت هایی در صورتش مشاهده می شود؛ او می تواند دور چشمانش را چروک بیندازد، اخم کند و نیز لبخند بزند. در نوزادان دختر میلیون ها تخمک در تخمدان شکل می گیرد.

نکته: حرکات کودک در این هفته، با نیروی بیشتری همراه است البته در حاملگی اول ممکن است هنوز این حرکات حس نشود.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته شانزدهم

در این هفته حرکات اولیه کودک ممکن است توسط شما حس شود، این حرکات تحت عنوان کوئیکینگ خوانده می شود. به دنبال این حرکات، حالاتی را مانند قلقلک، لرزش و حساسیت در منطقه شکمی خود حس می کنید. به علت فعالیت غده سازنده شیر در سینه ها و افزایش جریان خون، ورید های پستان قابل رویت می شوند. شکم شما به نظر می رسد بیش از حد گرد شده و بیرون زده است. دلیل این حالت آن است که زهدان یا رحم شما هزار برابر معمولی خود رشد کرده است و این رشد تا تولد کودک تان ادامه خواهد داشت. باید انتظار داشته باشید تا هنگام زایمان، روزی حدود 450 گرم به وزن شما اضافه شود.

نگران نباشید: اگر احساس کردید که سرتان سرد می شود کاملا طبیعی است و علت آن افزایش جریان خون در نقاط مختلف بدن شما است.

باید ها

  • صاف بایستید! زیرا بزرگ شدن رحم و پستان ها و جلو افتادن مرکز ثقل بدن، باعث فشار آمدن به قوس کمر شما می شود. نگه داشتن حالت مناسب بدن بسیار مهم است.

نباید ها

  • اگر سردرد های آزار دهنده دارید، از خوردن آسپیرین و بروفن جداً خودداری کنید، زیرا که باعث اختلال در رشد و پرورش کودک می شود. بهترین مسکن برای این دوران، استامینوفن می باشد.

بیشتر بدانید

در این هفته از شما می پرسند آیا علاقه دارید بدانید فرزند تان دختر است یا پسر؟ بعضی آزمایش های قبل از زایمان، می توانند جنسیت را مشخص کنند. این به شما کمک می کند که سیسمونی و یا پوشاک مناسب نوزاد را با اطمینان خریداری نمایید.

در این هفته اعضای تناسلی خارجی کودک به مقدار کافی تکامل یافته، به طوری که می توان با استفاده از دستگاه سونوگرافی جنسیت را تشخیص داد که این کار تنها توسط دکتر سونولوژیست انجام می شود.

نکته: اکثر شما ممکن است یک یا دو فرزند دیگر نیز داشته باشید، اکنون زمان مناسبی است که به آن ها بگویید که باید منتظر چه باشند و درباره فرزند جدید تان با آن ها صحبت کنید. این صحبت ها به آن ها کمک می کند که خود را برای یک نفر دیگر آماده کنند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه دوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 393 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...