دانشنامه فرزند

کمک به کودک خوانش پریش
خوانش پریشی

دانشنامه فرزند: در قدیم خوانش پریشی به غلط با کم هوشی یکی بوده اما اکنون می دانیم که این اختلال بیشتر یک مشکل استنباطی است. شیوه های پیشرفته تصویری مغز نشان می دهد که افراد خوانش پریش اطلاعات را به طور متفاوتی پردازش می کنند.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله خوانش پریشی رجوع نمایید.

نوشتن به شیوه شکسته

هنگام اولین یادگیری برای نوشتن کودکان حروف شان را جدا می نویسند و سپس شروع به شکسته نوشتن می کنند. برای کودکان خوانش پریش یادگیری هر دو شیوه از خط تحریری می تواند فوق العاده سخت باشد و موجب سردرگمی شود. کودکان کوچک اغلب راحت تر شیوه تک دستخطی نظیر شکسته پیوسته نوشتن را یاد می گیرند. در شکسته پیوسته نوشتن حروف بدون برداشتن مداد از روی کاغذ ترسیم می شوند، بنابراین یکجا با جریان حرکت پدید می آیند.

استفاده از کاغذ خط دار

در مراحل اولیه از کاغذ دو خطه برای نشان دادن اندازه بالا رونده ها (مانند ک و گ) و پایین رونده ها (مانند ی و س) استفاده کنید.

حالت بدنی صحیح

مطمئن شوید که میز و صندلی کودک شما در ارتفاع مناسبی است. پشت کودک باید راست و پاهایش به زمین تکیه داشته باشد. کودک راست دست باید کتابش را به چپ و کودک چپ دست، کتابش را به راست متمایل کند.

ابزار مناسب نوشتن

یک مداد استاندارد HB انتخاب کنید و خوب بتراشید. برای کودکان کوچک تر می توانید از مداد مثلثی کلفت استفاده کنید تا راحت تر آن را نگه دارد. وقتی کودک بزرگ تر شد و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرد به سراغ خودنویس یا خودکار مخصوص خط تحریری بروید. از به کار بردن خودکار در تمرین خط تحریری اجتناب کنید.

تاکید بر صدای حروف

به فرزندتان کمک کنید تا به صداهای حروف گوش دهد. این کار به یادگیری کودک برای خواندن و نوشتن کمک می کند. کلمه ای بگویید و بعد از فرزندتان بخواهید کلمه ای بگوید که با صدایی شروع شود که انتهای کلمه ای که شما گفتید باشد مانند مشاعره، شمرده صحبت کنید و بر انتهای صدا تاکید کنید.

گسترش دایره لغات

همه کلماتی که در اطراف تان هست بخوانید. هنگامی که رانندگی می کنید یا با فرزندتان به پیاده روی می روید با صدای بلند نام مکان ها را برای او بخوانید. فرزندتان احتمالا تاکنون لغات و نشانه های زیادی را از تابلوها و آگهی هایی که هر روز می بیند می داند و این گامی بزرگ به سوی خواندن است.

برچسب زدن بر اشیا

یادداشت های چسبی راهی عادی برای تشویق کودک به خواندن است. از یادداشت های چسبی برای چسباندن هر روز روی اشیا داخل منزل مثل میز، صندلی، تخت، تلویزیون، در، دیوار، پنجره و خرس عروسکی استفاده کنید. آن ها را با فرزندتان بخوانید. چند تا از برچسب ها را بردارید و ببینید آیا می تواند برچسب درست را روی اشیا بچسباند، هر دو هفته یک بار برچسب اشیا را عوض کنید تا علاقه آن حفظ شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...