دانشنامه فرزند

هفته هجدهم بارداری
بارداری در هفته هجدهم

دانشنامه فرزند: اگر این اولین تجربه حاملگی شما باشد، احتمالا اولین حرکت کودک را برای اولین بار در این هفته احساس کنید و این تجربه ای هیجان انگیز برای شما خواهد بود که احتمالا هیچ گاه آن را فراموش نخواهید کرد. اگر به سونوگرافی می روید دوربین را فراموش نکنید، زیرا می توانید لحظات شیرینی را برای خانواده خود ثبت کنید.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته هجدهم

حس شنوایی نوزاد شما به تکامل رسیده است و می تواند صدا هایی مانند ضربان قلب شما و صدا های محیط خارجی رحم را بشنود و ممکن است از صدا های بلند یکه بخورد. مغز به رشد ادامه داده و مهارت های شناختی خود را گسترش خواهد داد. سیستم عصبی نیز برای کنش و واکنش مهیا خواهد شد. توانایی مکیدن انگشت را نیز در این زمان دیگر به دست آورده است. هم چنین به خوبی قادر به حرکت و چرخیدن در داخل رحم می باشد. به دنبال تکامل داخلی ریه های فرزند ساک هوایی ظریفی به نام آلوئول در ریه ها شکل می گیرد. شبکیه چشم هایش احتمالا از این هفته نسبت به نور حساس می شود. طول او در این زمان 14 سانتی متر و وزنش 198 گرم است.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته هجدهم

در این زمان شکم برآمده شما ممکن است باعث بروز عارضه های ناخوشایندی، مانند ترش کردن شود و این حالت، زمانی اتفاق می افتد که معده، اسید موجود در خود را به سمت مری پس بزند و باعث سوزش معده شود. این عارضه در سه ماهه ی اول و دوم حاملگی بیشتر شایع است، چون رحم در حال رشد، ممکن است به معده شما فشار آورده و محتویات آن را به طرف بالا براند.

باید ها

  • همراه با غذا آب بنوشید.

  • به جای سه وعده غذای کامل، پنج وعده غذای مختصر میل نمایید.

نباید ها

  • در صورتی که در حالت خوابیده یا نشسته قرار دارید به سرعت بلند نشوید، زیرا ممکن است دچار سرگیجه شوید.

  • از غذا های چاق کننده و سرخ شده که دیر هضم می شوند، اجتناب ورزید و از غذا های فلفل دار تند، اسیدی یا گاز دار نیز پرهیز نمایید.

بیشتر بدانید

در صورتی که نوک پستان فرو رفته و یا پهن دارید و تغذیه با شیر مادر انتخاب شما است، بهتر است وضعیت پستان های خود را برای پزشک و یا ماما شرح دهید. البته مشکلات مربوط به نوک پستان معمولا به سرعت بعد از مک زدن کودک برطرف خواهد شد.

نکته: احتمالا تا کنون مقالات بخش نوزاد سایت فرزند را خوانده اید، اگر نه بهتر است سریع تر این کار را انجام دهید، اما بدانید آموزش و مطالعه در مورد بچه داری مسئله ای است که در ظاهر ساده، ولی در عمل ممکن است سختی های مخصوص به خود را داشته باشد. با خویشاوندان و یا دوستان خود که بچه دارند، تماس بگیرید و یک روز را با آن ها سپری کنید؛ تا آن ها شیوه بچه داری و تغذیه او را به شما بیاموزند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه دوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 274 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...