دانشنامه فرزند

هفته بیستم بارداری
بارداری در هفته بیستم

دانشنامه فرزند: هفته بیستم زمانی است که نیمی از حاملگی را پشت سر گذاشته اید. صدای قلب کودک در حدی واضح شده که برای شنیدن نیازی به داپلر ندارد و با یک گوشی ساده هم قابل شنیدن است. اگر برای فرزند تان نامی انتخاب نکرده اید، بهتر است برای این کار زمان بیشتری بگذارید.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته بیستم

طول فرزند شما در حدود 16.5 سانتی متر و وزن او تقریبا 290 گرم می باشد و در حال حاضر به اندازه یک موز است. جنین از هر جهت به رشد خود با سرعت بیشتری ادامه می دهد. او در رحم می چرخد، تکان می خورد و گاهی هم لگد می زند. اگر این بارداری اول شما نیست احتمالا زودتر حرکات جنین را حس کنید. به دنبال قدرت بیشتر عضلات کودک، در این هفته به راحتی می توانید حرکات او را لمس کنید. این حرکات به شکل لرزش های خفیف و یا ترکیدن حباب هایی در زیر پوست شکم تان حس و لمس می شود. در حدود هفته 20 بارداری، دستگاه گوارش جنین شروع به تولید ماده ای چسبناک تقریبا سبز رنگ به نام مکونیوم می کنه که در روده های او در طی بارداری ذخیره می شود. به طور معمول پس از زایمان مکونیوم به عنوان اولین مدفوع نوزاد دفع می شود. موهای سرش در حال رشد است. پوست شروع به ضخیم شدن می کند، بعد از این هفته به تدریج از سرعت رشد کودک به مقدار جزیی کاسته خواهد شد. در طول این هفته جنین شروع به تکمیل خصوصیات خود می کند و می تواند به پدر، مادر و یا هر دو شبیه باشد.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته بیستم

در نیمه سه ماهه دوم بارداری احتمالا اشتهای شما به حالت عادی بازگشته و یا افزایش یافته است. در طی این هفته به علت بزرگ تر شدن محسوس رحم، رحم بیش از پیش از لگن بالا می آید؛ به طوری که فشردگی آن به طرف شکم و قفسه سینه کاملا مشهود می شود. در حال حاضر بارداری شما به خوبی نمایان تر از گذشته می شود. به همراه بزرگی رحم در این هفته، ناف نیز ممکن است کشیده شود و یا به طرف بیرون برآمده شود، این وضعیت بعد از زایمان برطرف خواهد شد، ولی تا زمان زایمان به همین شکل در بعضی از مادر ها دیده می شود. ترک های پوستی نیز ممکن است در اطراف ناف ایجاد شود. تغییرات هورمونی و فشاری که کودک بر روده های شما وارد می آورد می تواند منجر به یبوست گردد. احتمال دارد در این هفته انقباضات برکستون هیکس آغاز شوند، زیرا بدن شما در حال آماده کردن خود برای زایمان است، این انقباضات معمولا خفیف و نامنظم هستند و نیازی نیست بابت آن ها نگران شوید.

باید ها

  • اطمینان حاصل کنید که آهن به میزان کافی مصرف می کنید. در این دوران بدن شما به مقدار بیشتری آهن نیاز دارد تا بتواند کودک در حال رشد، جفت و افزایش حجم خون خود شما را تامین کند.

  • احتمال دارد که در این زمان احساس خوشحالی کنید و کمی خسته باشید و شاید هم کمی سو هاضمه و کمر درد داشته باشید. در این مدت شما واقعا باید کمی خودخواهی به خرج دهید، بیشتر به خود رسیده و بیشتر از حد معمول استراحت کنید.

  • وقتی که راه می روید، طوری قدم بزنید که شانه های شما در یک خط مستقیم با باسن تان قرار بگیرد. در موقع نشستن، پا های تان را کمی در سطح بالاتر قرار داده و موقع خوابیدن به طرف پهلو و به حالت جنین بخوابید و بین دو زانوی خود یک بالش قرار بدهید.

بیشتر بدانید

شما ممکن است در این زمان احساس عدم مهارت و یا شلختگی کنید و مستعد سُر خوردن و یا افتادن به زمین باشید. علتش این است که اضافه وزن به دلیل بارداری می تواند فشار بیشتری به ستون فقرات شما بیاورد و توازن تان را بر هم زند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه دوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 262 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...