دانشنامه فرزند

هفته بیست و یکم بارداری
بارداری در هفته بیست و یکم

دانشنامه فرزند: احتمال دارد از این هفته مجددا شروع به کسب انرژی و روحیه ای مثبت نموده، طوری که در قبل از این هفته ممکن است چنین حالت خوبی را تجربه نکرده باشید. توصیه ما به شما این است که حتی در صورت عدم تمایل به استراحت، جهت حفظ سلامتی خود و فرزند تان در طول روز ساعاتی را به این امر اختصاص دهید.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته بیست و یکم

در این هفته از شفافیت پوست کودک کمی کاسته می شود. تولید گلبول های سفید خون آغاز می گردد، این دسته از سلول های خونی، مهم ترین مدافع بدن در مقابله با بیماری و عفونت هستند. طول فرزند شما تا آخر این هفته به 26.6 سانتی متر و وزن اش به 340 گرم خواهد رسید. او توانایی عمل قورت دادن را پیدا کرده است، ولی فقط مایع آمنیوتیک را قورت می دهد که سرشار از مواد مغذی است و مواد دفعی را از طریق روده بزرگ دفع می کند، گر چه منبع اصلی تغذیه فرزند شما هنوز جفت می باشد. شنوایی او در این زمان پیشرفت کرده است و صدای شما، غژ غژ شکم تان و ضربان قلب شما را واضح تر می شنود. او هم چنین می تواند صدا های دنیای خارج را نیز تشخیص دهد. زبان کودک هم اکنون به طور کامل شکل گرفته است و جوانه های چشایی در روی زبان شروع به عمل می کنند. اکنون جنین پای خود را با وضعیت قرارگیری در رحم شما تطبیق می دهد.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته بیست و یکم

در این هفته ممکن است به طور مکرر احساس گرسنگی کنید، این حالت طبیعی است، زیرا 10 هفته بعدی زمانی است که شما باید در حدود نیمی از وزن اضافی دوران بارداری را به دست آورید. خوب و مناسب بخورید، اما نه به جای دو نفر. شما ممکن است احساس سنگینی، کندی و خستگی نمایید. تمرین های سبک معمولی می تواند شما را در وزن مناسب خود نگاه دارد و کمک کند که احساس بهتری به دست آورید و انرژی بیشتری داشته باشید. این تمرین ها از بعضی عوارض بارداری نیز مانند واریس، کمر درد، پف کردن و ورم کردن جلوگیری می کند. تمرین های مرتب قبل از زایمان و هم چنین ایروبیک، در سرحال نگه داشتن شما بسیار موثر است.

باید ها

  • ممکن است شکم تان دچار خارش شود، زیرا پوست آن کشیده می شود. روی پوست شکم را چرب کنید، چربی به خارش پوست کمک می کند. پوشیدن لباس های نخی هم می تواند مفید باشد.

  • در این هفته باید آزمایش خون را انجام دهید. در این زمان با انجام کار هایی که از آن ها لذت می برید، مانند گوش دادن به موسیقی و یا کار های دستی، ذهن خود را از فکر کردن به آزمایش منحرف کنید.

نباید ها

  • «اگر حرکت نکنید، می پوسید» هیچ زمان به خود تان اجازه ندهید که لم بدهید و پر خوری کنید. حتی یک پیاده روی در منزل می تواند در سالم تر و پر انرژی تر بودن، به شما کمک کند.

بیشتر بدانید

در این هفته شما متوجه خواهید شد چاره ای جز پوشیدن لباس های مخصوص حاملگی ندارید. شاید با نگاه کردن به آینه، مشکل بتوانید با سایز خود کنار بیایید؛ ولی به یاد داشته باشید که وارد دوران تازه ای شده اید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه دوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 272 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...