دانشنامه فرزند

هفته بیست و دوم بارداری
بارداری در هفته بیست و دوم

دانشنامه فرزند: بهتر است تا دیر نشده حلقه عروسی تان را از دست تان در آورید. ممکن است تا چند وقت دیگر ناچار شوید از یک جواهر ساز بخواهید آن را برای شما ببرد. بیشتر مراقب خود باشید، کمی استراحت برای شما بسیار مفید خواهد بود.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته بیست و دوم

این هفته زبان نوزاد شما روند تکاملی چشیدن را تکمیل می کند. مو های کرک مانند او نیز ممکن است این هفته رشد کنند. این مو های پرز مانند، مدت کوتاهی بعد از زایمان می ریزند. اگر نوزاد شما با موی سر متولد شود، آن مو ها از همین زمان بر روی سرش ظاهر شده اند. حواس چند گانه و میزان هوشیاری او روز به روز بیشتر می شود. حس لامسه اولین حسی است که در کودک به بلوغ رسیده و کودک از این حس برای حرکت و خم کردن اعضا، شناخت محل اعضای مختلف بدن و شناخت چگونگی ارتباط اندام های بدن استفاده می کند و با تکامل حواس لامسه و با استفاده از چشمان خود می تواند در داخل رحم حرکت کند. کودک می تواند در این هفته صورت خود را به خوبی لمس کند. در هنگام مکیدن انگشت شست، قادر است هم انگشت را در دهان داخل کند و هم سر خود را به طرف دست خم کند. این وضعیتی است که پس از تولد نیز در کودک دیده می شود. طول جنین 28 سانتی متر و وزن او حدود 450 گرم است.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته بیست و دوم

در طی هفته های قبل حجم خون بدن شما با توجه به نیاز های بارداری، افزایش قابل توجهی یافته است. بیشترین مقدار این افزایش حجم خون برای تشکیل پلاسما است. اندازه گیری میزان غلظت خون با نام هماتوکریت (hematocrit) شناخته می شود و میزان هماتوکریت خون با توجه به افزایش پلاسما در این هفته به کمترین میزان خود می رسد. شما ممکن است که در این زمان کشیدگی عضلات رحم را تجربه کنید، که تحت عنوان «انقباضات براکستون هیکس» معروف است. این ها نوعی از انقباض های بی خطر و ناپیوسته هستند که یک احساس فشار ایجاد می کنند و مانند انقباض های واقعی، به هم پیوسته نیستند. بعضی از خانم ها این حالت را اصلا تجربه نمی کنند.

نکات فنی: پلاسما، بخش مایعی از خون است که باعث رقیق تر ساختن خون می شود و این همان وضعیتی است که در زنان به عنوان کم خونی فیزیولوژیک شناخته می شود.

باید ها

  • در هنگام سوار یا پیاده شدن از ماشین هر دو پا را با هم بلند کنید.

  • نوشیدن آب را در طول روز فراموش نکنید.

  • کم خونی فیزیولوژیکی کاملا طبیعی است، اما به منظور پیشگیری از ابتلا به کم خونی جدی، حتماً آهن کافی دریافت کنید.

نباید ها

  • اگر به هر دلیلی دچار بی خوابی شبانه شدید، در جای خود خیلی تکان نخورید و غلت نزنید.

دکتر را خبر کنید: در صورتی که علایمی از جمله خونریزی، سردرد های شدید، تورم ناگهانی دست ها و صورت، درد های شکمی دایمی، استفراغ مداوم، اسهال و یا تب بالایی که بیش از 24 ساعت ادامه پیدا کند، مشاهده کردید؛ فوراً پزشک خود را مطلع سازید.

بیشتر بدانید

سه ماهه دوم بارداری بهترین زمانی است که مرخصی بگیرید. شما ممکن است در دوره سوم احساس سنگینی و ناراحتی داشته باشید، بنابراین یک تعطیلی می تواند به شما کمک کند تا فکر خود را از ناراحتی های جسمی و شاید هم روحی مربوط به حاملگی معطوف به چیز های دیگر نمایید. گذراندن یک تعطیلات در این زمان به شما توصیه می شود، چون دیگر شما تا مدت زیادی بعد از وضع حمل نمی توانید تعطیلاتی داشته باشید. سعی کنید جایی بروید که دارای استخر و یا ساحل باشد که بتوانید تمرینات خود را داخل آب به انجام برسانید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه دوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 303 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...