دانشنامه فرزند

تزیین اتاق کودک
تزیین اتاق کودک

دانشنامه فرزند: در حالت ایده آل، اتاق کودک چیزی بیشتر از جایی زیبا برای خواب است. این اتاق فضایی است که فرزندتان در آن بازی می کند، بزرگ می شود و یاد می گیرد. زمانی که فرزندتان شروع به حرکت می کند این اتاق به او امکان انجام اکتشافات بصری و حسی را می دهد. در چنین اتاقی همه چیز در دسترس فرزندتان و آماده استفاده در مواقع نیاز است.

کف اتاق کودک

اگر می توانید در مورد جنس کف اتاق فرزندتان تصمیم بگیرید، قالیچه های نرم را انتخاب کنید. آن ها گرم و قابل شستشو هستند و کودک روی آن ها لیز نمی خورد. با پارچه های چهارگوش از جنس ها و رنگ های مختلف یک زیرانداز بدوزید که بتوان آن را روی تختخواب یا زمین پهن کرد. به این ترتیب هر حرکت، تجربه لامسه جدیدی به فرزند شما ارائه می دهد. جنس این مربع ها می تواند پرزدار، خشن، مخمل و ... باشد.

تزیین دیوارها

روی دیوارها، تصاویر، پوسترها، عکس ها یا هر چیز دیگری را که می خواهید فرزندتان ببیند آویزان کنید. زمانی که او را بغل می کنید او متوجه اشیا روی دیوار می شود، شروع به اشاره به آن ها و در آوردن صدا می کند. چنین تجربه ساده ای می تواند سازنده زبان باشد. کودکان کوچک تصاویری پر از اشیای کوچک را دوست دارند مانند تصاویر حیوانات و اعضای خانواده، به آن ها اشاره می کنند و نامشان را می گویند. انتظار داشته باشید که فرزندتان در ابتدا به تصاویری با رنگ های درخشان یا با کنتراست زیاد مانند قرمز یا سیاه در یک زمینه سفید واکنش نشان دهد.

رنگ های مناسب برای اتاق کودک

کودکان علاقه خاصی به رنگ ها و تضاد آن ها دارند. هر چه رنگ ها درخشان تر باشند بهتر است. به همین خاطر بسیاری از محصولات و اسباب بازی های جدید در رنگ های سیاه، سفید و قرمز عرضه می شوند. کودکان تا شش ماهگی این رنگ ها را بهتر از دیگر رنگ ها تشخیص می دهند. رنگ های پر تضاد و ساده توجه کودکان را بیشتر جلب می کنند و از طریق بینایی، او را تحریک به لگد زدن، دست و پا زدن و تکان خوردن می کنند. اما رنگ های ملایم تر هم مفید می باشند و آرامش بخشند. فکر کنید می خواهید اتاق فرزندتان چه تاثیری بر او بگذارد. نتیجه هر چه بود موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • حتما از رنگ یا کاغذ دیواری قابل شستشو استفاده کنید.

  • از رنگ های غیر جنسیتی استفاده کنید. از یک رنگ ملایم برای داشتن فضایی آرامش بخش استفاده کنید و نه به خاطر اینکه فرزندتان دختر یا پسر است. بنابراین از ابتدا و با رنگ آمیزی اتاق فرزندتان، دخترتان را به موجودی منفعل و پسرتان را به انسانی خشن تبدیل نکنید.

مرتب کردن اتاق کودک

از ابتدا برای مرتب کردن اتاق فرزندتان برنامه ریزی کنید، چون بعد از اینکه فرزندتان شروع به حرکت می کند، دیگر اتاق به آن شکل سابق باقی نمی ماند. وقتی اتاق به هم ریخته است با مرتب کردن آن می توانید به فرزندتان دسته بندی و مرتب کردن اشیا را بیاموزید که این خود باعث پیشرفت زبانی و مهارت های زود هنگام در زمینه ریاضیات می شود. همین طور مرتب کردن بر اساس اصول، کار تمیز کردن اتاق را هم آسان تر می کند.

برای جا دادن اسباب بازی های مختلف از جعبه ها، جعبه های پلاستیکی، قفسه ها و سبدهای متفاوت استفاده کنید. وقتی فرزندتان بزرگ تر می شود می تواند به شما در مرتب کردن اتاق کمک کند و هر چیز را سر جای خودش قرار دهد.

تغییر دکوراسیون اتاق کودک

بعضی از متخصصان توصیه می کنند که اتاق را حداقل در تمامی سال اول زندگی فرزندتان به یک شکل نگه دارید. به این ترتیب فرزندتان احساس آرامش بیشتری خواهد داشت. می توانید در اتاق فرزندتان سینه خیز بروید تا بهتر درک کنید که او چه می بیند و چه احساسی دارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «راهنمای خرید» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 9 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...