دانشنامه فرزند

آموزش کتابخوانی برای کودک
کتابخوانی

دانشنامه فرزند: خواندن در هر مرحله ای از زندگی برای تربیت فرزندان باهوش ضروری است. کتابخوانی در هر سنی و هر مرحله ای می تواند صورت گیرد. خواندن برای نوازدان همچنین باعث ارائه الگویی آهنگین به آنان می شود که سلول های مغزی را پرورش می دهد. با اینکه نوزادتان نمی تواند آنچه را شما می خوانید بفهمد اما به او کمک می شود نحوه استفاده درست از زبان را بیاموزد.

  • سعی کنید در محیطی آرام و راحت و دور از جنجال های خانوادگی به خواندن کتاب بپردازید. یک صندلی برای خواندن در نظر بگیرید، روی زمین پتو بیندازید یا با متکاها یک گوشه برای خواندن ترتیب دهید. خواندن باید تفریحی مفرح و آرامش بخش باشد.

  • برای نشان دادن اعمال، اصوات و صدای شخصیت های مختلف، از قسمت های مختلف بدن تان استفاده کنید. این کار داستان را زنده تر می کند. فرزندتان می بیند که تخیلات چه کار می کنند.

  • اگر منابع مالی تان برای خرید کتاب محدود است از کتابخانه استفاده کنید.

  • کتاب هایی حاوی طرح ها، رنگ ها، و متن های جالب را انتخاب کنید. فرزندتان دوست دارد در هنگام کتابخوانی، کتاب را لمس کند و مورد اکتشاف قرار دهد.

  • فرزندتان را تشویق به مشارکت کنید. در ابتدا اگر فرزندتان به صفحات نگاه می کند کافی است. به تدریج که قوه ذهنی و بصری او افزایش یافت می توانید از او کمک بخواهید، مثلا «به ماشین اشاره کن»، «به بچه اشاره کن»، «صدای سگ چیه؟» یا هر چیز دیگری که در کتاب وجود دارد.

  • در حالی که داستان را می خوانید قسمت هایی از آن را با هم بازی کنید. بهترین کتاب ها برای این کار کتاب های حاوی اصوات یا اشعار هستند. هر وقت شعری را می خوانید فرزندتان را نیز تشویق به همراهی کنید. بعد از اینکه فرزندتان زبان باز کرد می توانید یک نقش داستان را به او اختصاص دهید و نقش دیگر را خودتان بازی کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...