دانشنامه فرزند

هفته بیست و چهارم بارداری
بارداری در هفته بیست و چهارم

دانشنامه فرزند: به دلیل افکار نشات گرفته از نگرانی درباره آینده که ذهن شما را به خود درگیر کرده، ممکن است خواب هایی ببینید و فرزند تان را بار ها در خواب ها دیده باشید. بعضی از این خواب ها ترسناک هستند و شما را نگران تر از پیش می سازند و بعضی دیگر شیرین هستند. در هر صورت، برای حفظ هر چه بیشتر آرامش خود تلاش کنید. نگرانی ها را دور بریزید و با خوش بینی به آینده بنگرید.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته بیست و چهارم

قدرت تشخیص فرزند تان کامل شده است و می تواند تشخیص دهد که داخل شکم شما کدام طرف سمت بالا می باشد. پوست هنوز هم بیش از اندازه نازک و چروکیده است، چین هایی نیز بر روی کف دست و بند های انگشتان او ایجاد می شود، این چروکیدگی به این علت است که هنوز ذخایر چربی زیر پوستی کافی در زیر پوست کودک ایجاد نشده است. رشد او بیشتر از طرف درازا صورت می گیرد. بافت های پوستی و اسکلت نیز به ضخیم تر شدن و قوی تر شدن ادامه می دهند. طول جنین 30.5 سانتی متر و وزن او 635 گرم می باشد.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته بیست و چهارم

اضافه وزن شما از این هفته به بعد با سرعت بیشتری همراه است و ممکن است عوارضی را از جمله کمر درد، درد مفاصل و تورم با خود به همراه داشته باشد. بخش عمده ای از افزایش وزن بارداری مربوط به خون و مایعات اضافی در بدن تان است. بستن بند کفش تان دشوار شده است. پای شما ممکن است به دنبال بالا رفتن وزن تان بیش از پیش در کفش، حالت فشردگی پیدا کند، از این رو کفش های خود را از نظر راحتی و حمایت کافی از پا ها، کنترل کنید. برای کم کردن حالت فشردگی پا ها می توانید زمانی که در خانه هستید با پای برهنه راه بروید. برای کاهش تورم بهتر است به میزان فراوان آب بنوشید و جهت کاهش درد کمر و مفاصل ورزش را فراموش نکنید.

باید ها

  • اگر در طی این هفته ها حس کردید که کار تان بیش از اندازه موجب خستگی شما می شود، سعی کنید تا کار خود را به صورت پاره وقت در طی سه ماه سوم تغییر دهید. البته باید از نظر صاحب کار خود به صورت قطعی مطلع شوید.

  • اگر در معرض آفتاب شدید هستید، به خصوص در فصل تابستان، باید از عینک آفتابی استفاده کنید.

نکته: محافظت از چشم ها در مقابل آفتاب در هر زمانی، حتی اگر باردار نیستید، برای شما لازم است.

نباید ها

  • به هیچ عنوان صلاح نیست به پشت بخوابید، چون این کار می تواند جریان خون را که از طریق جفت انجام می شود، قطع کند. از همسر تان بخواهید هر از گاهی به شما نگاهی انداخته و مطمئن شود که به پهلو خوابیده اید.

بیشتر بدانید

در سه ماهه دوم بارداری احتمالا پزشک شما آزمایش دیابت بارداری از شما به عمل خواهد آورد. در دیابت بارداری، سطح قند در خون بالا می رود و بیش از حد معمول خود می شود. اکثر خانم هایی که بیماری قند در بارداری دارند، نوزادان سالمی به دنیا می آورند، اما مشکل واقعی زمانی پدیدار می شود که نوزاد با اضافه وزن به دنیا بیاید. در آن صورت بعد ها احتمالا دچار دیابت نوع دوم می شود. اگر دیابت بارداری تشخیص داده شد، هراسان نشوید. این حالت بعد از حاملگی، خود به خود از بین می رود و هم چنین با تمرینات بیشتر و کاهش در مصرف پروتئین، قابل کنترل می گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه دوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 280 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...