کمک به کودک در انجام تکالیف مدرسه

دانشنامه فرزند: برای باهوش ترین شاگردان هم گاهی انجام تکالیف مدرسه دشوار است. وقتی فرزندتان می خواهد کارش را کامل کند اما به خاطر دشواری بیش از حد تکلیف به گریه می افتد نمی توانید بی اعتنایی نشان بدهید. در ادامه راه هایی برای کمک به نظم گرفتن فرزندتان آمده است تا بتوانید بر انجام تکالیف مدرسه در خانه تسلط بیابید.

  • تکالیف را با فرزندتان مرور کنید. از او بخواهید دستورالعمل ها را برای تان بخواند و آنچه را باید انجام داد توضیح بدهد. اگر معلوم شد فهمیدن دستورالعمل ها دشوار است آن ها را به شکل دیگری بیان کنید تا آنکه حس کنید ذهنش خسته شده و شما هم نشانه هایی از هشیاری در او می بینید. حتی در آن موقع شاید بخواهید مسئله ساده ای را با هم حل کنید.

  • همراه با فرزندتان تکالیف را شناسایی و فهرست کنید. حساب کنید به هر قسمت کار چقدر وقت باید اختصاص داد. هر تمرینی را که تمام کرد به او بگویید آن را علامت بزند. این فهرست نقش یک راهنما را بازی می کند و در عین حال علامت زدن کارهایی که تمام کرده نشان می دهد چقدر موفق شده است.

  • برای به پایان رساندن تمام فهرست فرصت مشخصی تعیین کنید. فرزندتان را تشویق کنید در مدت زمان تعیین شده کار کند. این کار به مهارت در زمانبندی کمک می کند. پروژه هایی که خیلی زمان می برند نشان می دهد یا فرزندتان در مورد آن درس مشکل دارد و یا نمی تواند درست تمرکز بگیرد.

  • به فرزند بی نظم خود کمک کنید برای منظم انجام دادن تکالیف درسی اش روشی طراحی کند. شاید فرزند شما دوست دارد موضوعات درسی را در پوشه هایی که با رنگ کد بندی شده اند نگه دارد یا تقویم جیبی، پوشه های آکاردئونی یا برچسب برای برنامه ریزی داشته باشد که نشان بدهد هر کاری چه زمانی باید انجام بگیرد.

  • به فرزندتان کمک کنید برای انجام تکالیفش جای راحتی پیدا کند. هر وقت احساس کردید نمی تواند بنشیند و کارهایش را انجام بدهد مناسب ترین محل را به او یادآوری کنید.

  • به وسایلی برای محدود کردن مناظر اطراف فکر کنید. به گوش گیر یا گوشی هایی برای جلوگیری از شنیدن صدا، میز تحریر شیبدار یا بزرگ تر که نوشتن روی آن راحت تر باشد. به جز این ها، اگر بودجه شما اجازه می دهد از وسایل مدرن تری برای کمک به انجام تکالیف مثل ماشین حساب و کامپیوتر هم می شود استفاده کرد.

  • برای کمک به اینکه فرزندتان تجدید قوا کند و به توجه لازم برای به پایان رساندن کار دست بیابد زنگ های تفریح مناسبی در نظر بگیرید. شاید فرزندتان دوست داشته باشد برای تشخیص زنگ های تفریح یک زمان سنج داشته باشد. زمان سنج بار وظایف پلیسی شما را از دوش تان بر می دارد و باعث می شود انجام تکالیف کمتر زیر سلطه احساسات باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «یادگیری» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها