دانشنامه فرزند

توصیه هایی در مورد رفتار با کودک خجالتی
کودک خجالتی

دانشنامه فرزند: هیچ چیز دردناک تر از این نیست که بدانید فرزند خجول شما چند بار در ایجاد ارتباط شکست خورده، چه خواسته باشد در کلاس کاری انجام بدهد و چه زنگ تفریح در حیاط دنبال دوستانش گشته باشد. شما نمی توانید طبیعت فرزندتان را تغییر بدهید و نباید هم خواستار چنین کاری باشید، می توانید به فرزندتان کمک کنید روابطی برقرار کند که باعث شود بیشتر یاد بگیرد.

 • این دیدگاه را کنار بگذارید که خجالتی بودن بیشتر از یک خصلت شخصیتی نوعی مشکل است. در حقیقت هر نوع برچسبی را به کلی از فرهنگ لغات خود کنار بگذارید. چون برای خیلی ها خجالتی بودن حالتی منفی دارد، از جمله فرزندتان. اگر باید در مورد فرزندتان حرف بزنید کلماتی مانند محتاط، آرام یا درونگرا را به کار ببرید، یعنی خصوصیاتی که در افراد بیشتری وجود دارد.

 • بپذیرید که خجالتی بودن فرزندتان بخشی از شخصیت اوست. تا زمانی که فرزندتان به چشم دیگران نگاه می کند و ظاهرا با خودش مشکل ندارد و در کلاس مشارکت می کند وضعش خوب است. احتمالا از آن دسته افرادی است که باید قبل از گرم گرفتن با بقیه کسی را بشناسند یا در یک گروه بزرگ تر احساس راحتی کنند که عیبی ندارد.

 • فرزند شما به جز خجالتی بودن خصوصیات بسیار دیگری هم دارد. تاکید روی این خصلت فقط آن را تشدید می کند و هرگز غیر اجتماعی بودن فرزندتان را با کس دیگری مقایسه نکنید.

 • فرزندتان را تشویق کنید یک دوست را به خانه بیاورد. ممکن است فرزندتان در محیط خانه خودش بیشتر احساس راحتی کند و شاید برای فرزندتان دوستی با یک کودک کوچک تر کمتر از ارتباط با کودکان همسن و سال خودش ناراحت کننده باشد.

 • در فرزندتان اعتماد به نفس ایجاد کنید:

  • کاری پیدا کنید که فرزندتان عاشق انجام آن است و او را در این مورد تشویق کنید. استعدادها یا مهارت های خاص به فرزندتان امکان می دهد بتواند با دیگران موضوعی داشته باشد که بتواند با قدرت از آن حرف بزند.

  • فرزندتان را مسئول انجام کاری کنید. مسئولیت اضافی باعث می شود فرزندتان احساس اهمیت کند و برای فکر کردن موضوعی به جز خودش را در اختیار او می گذارد.

  • از فرزندتان به خاطر رفتار خوب اجتماعی حسابی تعریف کنید. از بدون دعوا بازی کردن با یک کودک دیگر، در اختیار بقیه گذاشتن اسباب بازی هایش، سوال کردن در مدرسه یا سهیم کردن دیگری در خوراکی که با خود به مدرسه برده تعریف کنید.

 • سعی کنید او را د رموقعیت های اجتماعی برنامه ریزی نشده یا در شرایطی که توجه همه به او جلب شود قرار ندهید، یعنی بدون مقدمه از او نخواهید در یک مهمانی خانوادگی پیانو بزند.

 • با هم روی باز کردن سر گفتگو تمرین کنید. به عنوان مقدمه از سلام کردن و دست دادن شروع کنید. موضوع هایی را که فرزندتان می تواند برای غلبه بر فاصله افتادن های ضمن صحبت مطرح کند مرور کنید مثل اینکه به کدام فیلم، ترانه یا بازی علاقه دارد. از نگاه کردن به چشم طرف مقابل در حین صحبت یا لبخند زدن به عنوان وسیله ای برای شکستن سردی و فاصله حرف بزنید.

 • به فرزندتان پیشنهاد کنید هر روز به یک آدم جدید سلام کند یا از کسی سوال بپرسد. می تواند از یک معلم یا مامور پلیس، راهنمایی بخواهد یا از لباس یا مهارت های کسی تعریف کند. به این ترتیب با آنکه شاید فرزندتان هرگز آدم پر حرفی نشود اما مهربان و دلسوز به نظر می رسد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...