دانشنامه فرزند

مراقبت از قدرت ذهنی دختران
مراقبت از قدرت ذهنی دختران

دانشنامه فرزند: گاهی اوقات در جامعه بر هوش، توانایی و اعتماد به نفس دختران صحه گذاشته می شود و موجب سرکوبی آن ها می گردد. اطمینان حاصل کنید که دخترتان در خانه و مدرسه از آموزشی فارغ از جنسیت سود می برد.

  • هیچ وقت تسلیم کلیشه ها نشوید. از کودکی، لباس هایی را برای دخترتان انتخاب کنید که به او قدرت بازی و بالا و پایین پریدن آزادانه را بدهد. رنگ های شاد به او بپوشانید. از تزیین افراطی اتاق خواب او پرهیز کنید مگر اینکه خودش به طور خاص آن را بخواهد. زمانی که کارهای خانه را تقسیم می کنید لطفا همیشه آشپزی را به دخترتان و بیرون بردن آشغال ها را به پسرتان واگذار نکنید. از لباس ها، اشیا و فعالیت هایی که خاص یک جنس هستند دوری کنید. بگذارید تمایلات طبیعی دخترتان انتخاب ها را انجام دهد.

  • اسباب بازی ها و بازی های غیر جنسیتی را بیابید که حس کنجکاوی را تقویت کرده و فرزندتان را به ماجراجویی تشویق کند. با هم اشیا و بازی های فکری و ورزشی اختراع کنید.

  • مراقب کلیشه های جنسیتی در کتاب های فرزندتان باشید مراقب داستان هایی که فعالیت ها را به قهرمان مرد محدود می کنند و کار تماشا و تشویق را به قهرمانان زن واگذار می کنند باشید. سعی کنید تعداد کتاب های با قهرمانان زن با تعداد کتاب های دارای قهرمانان مرد برابر باشد.

  • به دخترتان بفهمانید که می تواند هر کاری دوست دارد انجام دهد. بگذارید بداند که هیچ دری نباید به خاطر دختر بودنش به روی او بسته شود.

  • دخترتان را تشویق کنید تا در کلاس حرف بزند و سوال بپرسد. به او تاکید کنید که نباید به خاطر خوشحال کردن دیگران افکارش را مخفی نگه دارد.

  • در مورد کلیشه های جنسیتی موجود در رسانه ها بحث کنید. مراقب اعتماد به نفس دخترتان در زمینه قیافه، بدن و از همه مهم تر افکارش باشید. افکار شما بر پیام های سنتی ای که دخترتان از جاهای دیگر مانند تلویزیون، فیلم و بازی های ویدئویی و کتاب ها دریافت می کند پیروز خواهد شد.

  • اجازه ندهید دخترتان جزیی از سیستمی شود که می گوید دخترها نمی توانند در علوم یا تکنولوژی موفق باشند.

  • دخترتان را در بیرون از مدرسه نیز درگیر ریاضیات و علوم کنید. از او بخواهید مخارج خرید را حساب کند. درون کاپوت ماشین را به او نشان دهید یا به او بگویید که یک مدار الکترونیکی چطور کار می کند. آموزش را کاربردی و مفرح کنید.

  • از فعالیت های ورزشی دخترتان حمایت کنید. تحقیقات نشان می دهد که دختران ورزشکار از لحاظ بدنی و فکری سالم تر و قوی ترند، احساس بهتری نسبت به خود دارند و تحصیلات شان را بیشتر ادامه می دهند. ورزش اعتماد به نفس لازم برای خطر کردن، رقابت و رهبری تیمی را به آن ها می دهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 9 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...