دانشنامه فرزند

سلامت نوزاد به هنگام تولد

دانشنامه فرزند: فرزند شما متولد شده و اولین موضوعی که ذهن تان را به خود درگیر می کند سلامتی اوست. سلامتی فرزند تان موضوعی است که برای پزشکان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. پس از تولد نوزاد، وضعیت او مورد بررسی قرار می گیرد و سلامتش کنترل می گردد. در این مقاله سعی بر آن داریم تا بخشی از معاینات پس از تولد را برای شما توضیح دهیم.

کنترل سلامت نوزاد به روش آپگار

تمام نوزادان با امتیاز آپگار، که از نام دکتر ویرجینیا آپگار در سال 1952 گرفته شده است، ارزیابی می شوند. این امتیاز یک روش ارزیابی سریع از اولین وضعیت نوزاد پس از تولد است تا معلوم شود به مراقبت پزشکی خاصی نیاز دارد یا نه. پنج عاملی که باید بررسی شوند عبارتند از:

  • ضربان قلب
  • تلاش تنفسی
  • انعطاف پذیری عضلات
  • وجود عکس العمل ها
  • رنگ

به هریک از این عوامل، امتیاز 0، 1یا 2 داده می شود. امتیازات آپگار هم در یک دقیقه و هم در پنج دقیقه پس از تولد محاسبه می شود. امتیاز آپگار 6 یا بالا تر از آن، کاملا مطلوب است.

نکته: بعضی از ویژگی ها برای نوزاد، تا حدی به سن بارداری او بستگی دارد، در نتیجه نوزادان نارس امتیازات پایین تری می گیرند.

بسیاری از والدین جدید با اضطراب در انتظار نتیجه امتیاز آپگار می مانند. در حقیقت، امتیاز آپگار یک دقیقه پس از تولد نوزاد نشان می دهد که او به مقیاس های احیا کننده نیاز دارد یا نه، ولی برای پیش بینی وضعیت سلامتی اش در دراز مدت مؤثر نیست. امتیاز آپگار که پنج دقیقه بعد از تولد انجام می شود، نشان می دهد مقیاس های احیا کننده مؤثر بوده است یا نه. گاهی اوقات، امتیاز آپگار پنج دقیقه ای بسیار پایین، ممکن است بازتاب کاهش رسیدن اکسیژن به نوزاد باشد، ولی ارتباط ضعیفی با سلامتی آتی او دارد. هدف از امتیاز آپگار، فقط کمک به پزشک یا متخصص اطفال است تا به نوزادانی که به مراقبت بیشتری در اوایل دوران نوزادی نیاز دارند کمک شود و قطعاً نشانه ای از این که فرزند شما نابغه خواهد شد نیست.

هشدار: عواملی چون داروی مسکن برای مادر می تواند بر روی امتیاز نوزاد تأثیر گذار باشد.

معاینات پزشکی

نوزاد شما به هنگام تولد، مورد معاینات پزشکی خاص قرار می گیرد. بسیاری از بیماری ها در صورتی که به موقع تشخیص داده شود، قابل درمان است. درمان به موقع به این معنی است که نوزاد شما می تواند رشد سالم تری داشته باشد. در بیمارستان، به محض تولد نوزاد، بر روی او آزمایش هایی انجام می گیرد و این آزمایش ها دوباره در اولین معاینه دوره ای تکرار می شود.
معاینات مرحله دوم بسیار مهم است و باید یک یا دو هفته پس از اولین معاینه انجام شود. حتماً نوزاد خود را برای انجام معاینات مرحله دوم نزد پزشک یا به درمانگاه ببرید. برای این که پزشک از سلامت نوزاد شما اطمینان حاصل نماید، معاینات مختلفی بر روی نوزاد شما انجام خواهد داد.
نمونه خون نوزاد گرفته می شود و مورد آزمایش قرار می گیرد، اگر خدای ناکرده! مشکلی وجود داشته باشد، به شما اطلاع خواهند داد.
پرستار یا پزشک نوزاد می تواند به سوالات شما در مورد این آزمایش ها پاسخ دهد. در صورتی که نوزاد از خدمات بیمه درمانی برخوردار نیست، می توانید برای بیمه کردن او با مراکز بیمه خدمات درمانی محل زندگی خود تماس گرفته یا به این مراکز مراجعه کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نوزاد تازه متولد شده» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...