دانشنامه فرزند

راهکارهای تربیتی در نوجوانان
راهکارهای تربیتی در نوجوانان

دانشنامه فرزند: با رسیدن سال های نوجوانی، فرزندتان به کلی تبدیل به موجود دیگری می شود. در حالی که شما را به طرف خودش می کشد، شما را از خودش دور می کند. او می خواهد انسان مستقلی باشد اما به تایید شما هم نیاز دارد. اگر بتوانید انعطاف پذیر باشید و به کاری که به عنوان پدر و مادر آغاز کرده اید ادامه دهید، نوجوان آشوبگرتان می تواند این سال ها را بدون آنکه خدشه ای به هوشش وارد شود طی کند.

  • به عقاید و انتخاب های او احترام بگذارید. لازم نیست همیشه با فرزند نوجوان تان موافق باشید و ممکن است اغلب اوقات فکر کنید که «این دیگر چه رفتاری است» اما گفتن «برای حرف تو احترام قایلم» می تواند قدم بزرگی در راه شکل گیری روابط میان نوجوانان و بزرگسالان باشد. وقتی بتوانید توجه فرزندتان را جلب کنید، می توانید او را ترغیب به تلاش بیشتر و دستیابی به اهدافش نیز بکنید.

  • زمانی که با او مخالفید، دلیل تان را شرح دهید. اگر می خواهید او به شما احترام بگذارد باید کمی هم برای عقل و شعور او احترام قایل شوید. اگر لازم است برای سلامتی و امنیت فرزندتان قانونی وضع کنید، درباره دلیل منطقی بودن آن توضیح دهید، این حق فرزندتان است.

  • به حرف های فرزند نوجوان تان گوش بدهید. به او اعتنا کنید و او را درک کنید. به رویاهای او هر چند غیر واقع گرایانه گوش دهید.

  • به فرزند نوجوان تان اطمینان کنید. اعتماد، دستیابی به اهداف را تضمین می کند. اگر ایمان داشته باشید که فرزندتان قابل اعتماد است او هم اغلب اوقات به انتظارات و توقعات شما و خودش پایبند خواهد ماند.

  • نظر فرزند نوجوان تان را بپرسید. فرزندتان ادعا می کند که می خواهد نقش بیشتری در امور مربوط به خانه داشته باشد اما رفتارش دقیقا برعکس این موضوع را نشان می دهد. در تصمیم گیری ها و وضع قوانین به فرزند نوجوان تان قدرت مداخله بدهید. اگر او قوانین را خودش وضع کند تمایل بیشتری به تبعیت از آن ها نیز خواهد داشت.

  • همه نیاز دارند تا جایی که ممکن است پیام های مثبت دریافت کنند و فرزند شما نیز از این قاعده مستثنا نیست. منظور این نیست که جلوی دوستان و آشنایان مرتب او را ببوسید اما فرزندتان باید بداند که هر چند در حال مرحله گذر است و گه گاهی کارهای اشتباه هم انجام می دهد، اما شما به اندازه گذشته به او اهمیت می دهید و ایمان دارید.

  • منصفانه رفتار کنید. از فرزندتان انتظار نداشته باشید در حالی که مقدار زیادی تکلیف دارد و باید درس بخواند تمام کارهای خانه را هم انجام بدهد. حتی اگر فکر می کنید نوجوان تان رفتار منصفانه ای با شما ندارد با او با انصاف رفتار کنید.

  • ارتباط تان را با او حفظ کنید و حامی اش باقی بمانید. بگذارید فرزندتان بداند که برای زندگی اش ارزش قایلید. از او در مورد حال و اوضاع زندگی اش سوال کنید. واقعا به کارهایش علاقه نشان دهید و تظاهر نکنید.

  • سخنرانی نکنید. سخنرانی ها تنها زمانی به نتیجه می رسند که شنونده بخواهد به آنچه گفته می شود گوش بدهد. برای اجتناب از دعوا، هر زمان می خواهید او را راهنمایی کنید از خودش اجازه بگیرید بعد هم به اصل موضوع بپردازید و کوتاه صحبت کنید. نوجوانان برای مدت طولانی به چیزی توجه نمی کنند. اگر فرزندتان درخواست شما را برای ارائه راهنمایی رد کرد، عقب نشینی کنید. فرزندتان به اندازه تمام عمرش برای یادگیری فرصت دارد و این لحظه خاص، تنها فرصت شما نیست.

  • زمانی که اشتباهی می کند از گفتن «بهت گفته بودم این جوری می شه» و جملات منفی اجتناب کنید. چنین حرف هایی نه به او کمک می کند و نه ضرورتی دارد. فرزندتان به اندازه کافی از عواقب اشتباهش رنج می برد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...