دانشنامه فرزند

هفته بیست و ششم بارداری
بارداری در هفته بیست و ششم

دانشنامه فرزند: اگر جنین در این هفته به دنیا بیاید 90 درصد شانس زنده ماندن دارد. از انرژی اضافی خود در این هفته ها برای آماده سازی وسایل کودک متولد نشده تان استفاده کنید، برای شروع لیستی از موارد مورد نیاز کودک در خانه، لباس ها و سایر وسایل مربوط به او که نیاز به خرید دارند تهیه کنید. اما خود تان را بیش از حد خسته نکنید و هر گاه احساس خستگی کردید استراحت را فراموش نکنید.

تغییرات فرزند شما

سونو گرافی سه بعدی در هفته بیست و ششم

در این هفته نوزاد شما با درآوردن مژه های ضخیم و موی بیشتر در سر، جذاب تر خواهد شد. در ریه های کودک شاخه هایی به نام برونش شروع به تکامل می کنند، ولی بهتر است بدانید ریه های کودک جز در زمان تولد، به طور کامل عمل نخواهند کرد. در این مرحله، ستون فقرات نوزاد شما به اندازه کف دست تان است. سر کودک به نسبت بدنش در موقعیت بهتری است. چربی های ضروری به صورت زیر پوستی ذخیره می شوند و اثر انگشتش در حال شکل گیری است. وزن او حدود 800 گرم و طول قدش 35.5 سانتی متر است.

تغییرات بدن شما

تغییرات مادر و جنین در هفته بیست و ششم

فشار خون شما بعد از مدتی پایین بودن اکنون بالا می رود و به حدی می رسد که قبل از بارداری بودید، بعضی از خانم ها حالتی را تجربه می کنند که اصطلاحا تشنج بارداری نامیده می شود و با بالا رفتن فشار خون همراه است. حدود هشت درصد خانم های باردار جزء این گروه هستند و راهی هم برای پیشگیری از آن وجود ندارد. عوارضی که در این هفته ممکن است برای شما پیش آید عبارت ند از:

  • سردرد شدید
  • تورم در دست ها و یا صورت
  • سرعت در افزایش اضافه وزن
  • تار شدن دید
  • درد در ناحیه بالای شکم

چنان چه هر یک از این عوارض را داشته باشید، پزشک شما آزمایش خون و ادرار از شما به عمل می آورد تا تشخیص نهایی خود را اعلام کند. اگر شما جزء دسته زنان با مشخصات زیر هستید، بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به این بیماری می باشید:

  • زنانی که اضافه وزن دارند یا نوزادان چند قلو حمل می کنند.

  • از قبل فشار خون داشته اند.

  • خانم هایی که در سابقه خانوادگی آن ها بیماری قند وجود دارد.

خیلی از خانم ها با استراحت در رختخواب و کنترل فشار خون، وضعیت مناسبی پیدا می کنند، ولی آن هایی که شرایط شان بحرانی تر است ممکن است احتیاج پیدا کنند که زود تر وضع حمل کنند، چرا که این حالت می تواند گردش خون در جنین را با اشکال مواجه سازد.

باید ها

  • باید از غذا های پر آهن مانند اسفناج و عدس بیشتر استفاده کنید.

ممکن است متوجه شوید که شکم تان خیلی ورم کرده و پوست تان بسیار کشیده شده است. برای این که از کشیدگی پوست خود جلوگیری کنید، هر روز از لوسیون ها و کرم هایی که مخصوص این دوران هستند استفاده کنید.

نباید ها

  • سعی کنید که در هر وعده کم بخورید و از خوردن ادویه جات خودداری کنید و بعد از غذا خم نشوید. فکر کنید که چه غذاهایی موجب ترش کردن شما می شوند و از خوردن آن ها خودداری کنید.

بیشتر بدانید

از آن جایی که در طول شب چندین بار نوزاد شما به جهت های مختلف می چرخد و لگد می زند، ممکن است خواب های عجیب و غریب ببینید ولی این مسئله کاملا عادی است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه دوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 318 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...