دانشنامه فرزند

رشد شخصیتی: بدو تولد تا 36 هفتگی
نوزاد

دانشنامه فرزند: فرزند شما از بدو تولد شخصیت مستقلی از خود نشان می دهد. شما می توانید این موضوع را در فعالیت های اساسی او تشخیص دهید مثلا او ممکن است به ندرت گریه کند، حتی وقتی خسته باشد، آرام و شاد به نظر برسد یا ممکن است طالب توجه باشد، یعنی هر وقت گرسنه، خسته یا کسل باشد با گریه شما را آگاه می سازد و فعال و مصمم به نظر برسد.

رشد شخصیتی فرزند شما

هنگام شیر خوردن فرزند شما ممکن است پستان یا شیشه شیر را به آسانی بگیرد، خوب بمکد و راضی باشد یا ممکن است آن را با دشواری بگیرد، فقط یک دقیقه بمکد، سر و صدا کند، گریه کند، جیغ بزند و شما را ناراحت کند. او ممکن است گرسنگی را به خوبی تحمل کند، صبور باشد و هنگام شیر خوردن آرام بماند یا ممکن است ناشکیبا باشد و پس از شیر خوردن اغلب استفراغ کند.

او ممکن است بیشتر طول روز را بخوابد و به ندرت آشفته شود. از طرف دیگر ممکن است ساعت ها بیدار باشد، چرت نیمروزی خود را از سن پایین کنار بگذارد، به همراهی و بازی نیاز داشته باشد و تنها ماندن را حتی در سن چند هفتگی تحمل نکند. فرزند شما ممکن است اجتماعی باشد یعنی عاشق همراهی، در آغوش گرفتن، اسباب بازی و آدم ها باشد و شاید این گونه نباشد یعنی به نظر برسد که بیشتر چیزها را رد می کند.

تشویق کودک به رشد

  • خصوصیاتی مانند اعتماد، گرمی و زودجوشی در چند ماه نخست زندگی ایجاد می شود، در این زمان است که باید به کودک خود اکثر راه های اساسی برقراری ارتباط با مردم را بیاموزید. بنابراین مهم ترین اصل این است که در هر کاری که انجام می دهید مثبت باشید و در مورد آنچه اظهار می کنید روراست باشید.

  • لبخند زدن مهم ترین ابزار شما برای نشان دادن خشنودی، رضایت، صحبت و شادی است. بعد از آن صدا قرار دارد. کودکان خردسال نسبت به آهنگ صدای محبت آمیز، تایید کننده، شاد و سرحال حساس اند. آن ها همچنین نسبت به آهنگ صدای تسکین دهنده، آرامش بخش و ساکت کننده نیز واکنش نشان می دهند. از صداهای تند و منفی بپرهیزید.

  • تماس بدنی یعنی گرما، نزدیکی و بوی بدن شما نیز همانند نوازش و تظاهرات جسمانی عاطفی حائز اهمیت است.

  • تا می توانید فرزندتان را تشویق کنید. دائما تمجید کنید و بدون محدودیت تایید نمایید و همواره نام فرزند خود را در قالبی محبت آمیز به زبان آورید. هر چقدر می توانید بگویید «دوستت دارم» تمامی صفات پسندیده را با تمجید و تشویق تقویت کنید.

  • همواره به درخواست توجه او پاسخ دهید، در غیر این صورت فرزند شما خود را بی اهمیت تصور می کند و دیگر از شما درخواست نخواهد کرد. با او تماس چشمی برقرار کنید، از روبرو به او نگاه کنید. از حرکات و اداهای مختلف و لمس کردن برای انتقال احساس با ارزش بودن او استفاده کنید.

  • منفی نباشید. از روش های انحراف توجه برای غلبه بر هر گونه منفی گرایی از طرف کودک خود استفاده کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 14 کاربر 4.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...