دانشنامه فرزند

رشد شخصیتی: 36 هفتگی تا 18 ماهگی
نوزاد

دانشنامه فرزند: تمامی زندگی فرزند شما در سال ها و حتی ماه های اول زندگی او شکل می گیرد. اگر نیازهای اساسی فرزند شما برآورده شود و به مقدار زیاد از محبت، توجه و انگیزش برخوردار گردد، احتمال اینکه در بزرگسالی انسانی شاد و خوشبخت باشد زیاد است.

رشد شخصیتی فرزند شما

فرزند شما شخصیت متمایزی پیدا کرده است و خصوصیاتی مانند جدی بودن، حساس بودن، استقلال، اجتماعی بودن، تحریک پذیری، لجاجت، مصمم بودن، قدرت تمرکز، کنجکاوی، ناشکیبایی و ... را از خود نشان می دهد. فرزند شما وقتی یک ساله شود، ضمن سپری کردن یک مرحله منفی کاری که طی آن ناشکیبا، سخت گیر، کم حوصله، تحریک پذیر، خودسر و بی محبت می شود نشان می دهد تا چه حد مصمم و مستقل است.

بعد از پانزده ماهگی مرحله جدیدی از ملاحظه گری و یاری گری پدیدار می شود و کودک تمایل واضحی به خشنود کردن دیگران از خود نشان می دهد. او برای به دست آوردن رضایت شما می کوشد و اگر او را ملامت کنید به شدت احساس ناراحت می کند.

تشویق کودک به رشد

  • در همه چیز انعطاف پذیر باشید و هرگز از زور و اجبار استفاده نکنید. انتقاد نکنید و رفتار خصمانه نداشته باشید. هرگز کاری نکنید که فرزندتان از شما بترسد. با بردباری، صبور بودن را به او بیاموزید. هیچ گاه مسخره اش نکنید چون احساس شرمندگی می کند. نگذارید احساس حسادت کند وگرنه یاد می گیرد احساس گناه کند.

  • فرزندتان را همان طور که هست بپذیرید. اگر از او تمجید کنید، فردی قدرشناس خواهد شد، اگر اظهار خرسندی نسبت به او بکنید خودش را دوست خواهد داشت، اگر برای تلاش های او ارزش قائل شوید او برای خودش تعیین هدف خواهد کرد، اگر منصف باشید او هم برای عدالت ارزش قائل خواهد شد، اگر صادق باشید یاد می گیرد که روراست و درستکار باشد، اگر به او احساس امنیت بدهید به خود و دیگران ایمان خواهد داشت.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 4.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...