دانشنامه فرزند

رشد گفتاری: بدو تولد تا 8 هفتگی
نوزاد

دانشنامه فرزند: نوزادان نیاز دارند که از همان روزهای اول زندگی، با دیگران ارتباط برقرار کنند و حتی قبل از اینکه خود شروع به صحبت کردن نمایند حرف های دیگران را گوش دهند و سعی در تقلید صداها دارند.

رشد گفتاری فرزند شما

مراحل اولیه آموختن گفتار، کودک شما گوش می دهد و سعی می کند صداها را تقلید کند. او از بدو تولد نسبت به صداهای زیر انسانی واکنش نشان می دهد. او اداها و حالات مختلف صورت شما را مشاهده می کند و سعی می کند آن ها را تقلید کند. ممکن است چشم های او به سرعت به طرف صدا برگردد و خیره شدن او حالت عمدی دارد. او چهره ای را که در فاصله 20 تا 25 سانتی متری اش مشغول صحبت باشد تماشا می کند. فرزند شما ارتباط دو طرفه را حس می کند و سعی می کند با استفاده از صداها، اداها و حالات بدن صحبت کند. او با صدا درآوردن سعی در آغاز محاوره، تحریک شما به پاسخ دادن و جواب دادن به شما می کند. از سن دو هفتگی او وارد «گفتگو» می شود. در شش هفتگی فرزند شما صدای تان را تشخیص می دهد و در هشت هفتگی به آن پاسخ می دهد.

تشویق کودک به رشد

  • هر قدر فرزند خود را از سن پایین تری به وسیله حرف زدن با او و تشویق کردنش به پاسخ دادن، تحریک به صحبت کردن کنید زودتر یاد می گیرد صحبت کند و کیفیت گفتار او نیز بهتر خواهد بود. بنابراین از روز نخست تولد فرزندتان، بدون وقفه صحبت کنید و همه گفتگوهای خود را به صورتی بسیار نمایشی و اغراق شده انجام دهید.

  • هر گونه ایجاد ارتباط از طرف او را با لبخند، در آغوش گرفتن و توجه پاداش دهید تا انگیزه کودک شما برای صحبت کردن بیشتر شود.

  • تا می توانید محبت خود را به صورت جسمانی و در لحن صحبت خود نشان دهید، زیرا این کار سبب ایجاد ارتباط عاطفی نزدیک بین شما و فرزندتان و تشویق فراوان او می گردد.

  • ارتباط چشمی برای اینکه فرزند شما علاقه، عشق و توجه شما را درک کند ضروری است. همیشه در برقراری ارتباط چشمی مصر باشید. زحمت چرخاندن بدن خود به طرف فرزندتان و روبرو شدن با او را به خود بدهید.

  • زبان اصلی او را که گریه کردن است بیاموزید. همیشه به درخواستی که به این طریق مطرح می کند خواه به خاطر گرسنگی باشد یا خستگی، کسالت یا نیاز به محبت پاسخ دهید و هرگز نگذارید فرزندتان به گریه کردن ادامه دهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

در حال بارگذاری ...